Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z sondażu IBRiS dla „Rz” wynika, że zdecydowana większość badanych (83,7%) opowiada się za liberalizacją uregulowań prawnych dotyczących aborcji, w tym 56,8% uważa, że aborcja powinna być możliwa do 12. tygodnia życia płodu. Zdaniem 26,9% powinno się wrócić do tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a 11,5% ocenia, że obecny stan prawny jest dobry i nie należy go zmieniać.
–Przepisy covidowe, na podstawie których orzeczenia o niepełnosprawności zachowały ważność mimo upływu terminu, na który zostały wydane, miały zostać uchylone na początku czerwca, jednak Senat wprowadził poprawkę wykreślającą te zmiany, a Sejm ją poparł. Powstaną nowe przepisy o ważności orzeczeń o niepełnosprawności i jej stopniu.

Głos Wielkopolski
–W wykazie świadczeń opieki zdrowotnej od kwietnia pojawi się 12 nowych pozycji, które bez limitów będą finansowane z NFZ. Chodzi m.in. o: leczenie zaburzeń słuchu za pomocą wszczepialnych protez słuchu; żywienie pozajelitowe w warunkach domowych; leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku 18-26 lat; zabiegi związane z leczeniem jaskry.

Dziennik Polski
–Działanie rozpoczęło Centrum Zdrowia Psychicznego przy 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SPZOZ w Krakowie. Z jego opieki mogą skorzystać wszystkie pełnoletnie osoby będące w kryzysie psychicznym, które mieszkają w dzielnicy Kraków-Krowodrza oraz gminach Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki.