W Światowym Dniu Nerek zadbaj o swoje zdrowie

9 marca to Światowy Dzień Nerek. Święto, zapoczątkowane przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne oraz Międzynarodową Federację Fundacji Nerek, to okazja, by przybliżyć społeczeństwu możliwości zapobiegania i leczenia chorób nerek. Przewlekła choroba nerek jest łatwa do wykrycia w początkowej fazie i stosunkowo prosta do leczenia, jednak jak podkreślają eksperci, ponad 90 proc. chorych wciąż nie jest jej świadomych. Z danych wynika, że, następstwa chorób nerek są drugim po nadciśnieniu tętniczym przewlekłym schorzeniem, powodującym przedwczesne zgony.

W Polsce z powodu chorób nerek cierpi 4-4,5 miliona osób, jednak co dziewiąty Polak nawet nie wie, że ten problem dotyczy również jego, ponieważ w początkowych stadiach choroba może przebiegać bezobjawowo. Szczególnie narażeni są chorujący na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy nawracające infekcje dróg moczowych.

„Przewlekła choroba nerek jest łatwa do wykrycia w początkowej fazie i stosunkowo prosta do leczenia, jednak ponad 90 proc. chorych wciąż nie jest jej świadomych. W efekcie, nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważalnie i może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek. Kluczowe zatem znaczenie ma koordynacja opieki nad pacjentem, która zaczynałaby się od regularnych badań profilaktycznych zleconych przez lekarza rodzinnego. Następnie pacjenci z niewydolnością nerek kierowani byliby do odpowiednich specjalistów” – podkreśla prof. Ryszard Gellert, konsultant Krajowy ds. Nefrologii.

Światowy Dzień Nerek to okazja, by wzbudzić dyskusję o tym, jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są nerki, jak o nie dbać, jakie są pierwsze objawy chorób, a jeśli już ktoś choruje, jakie są możliwości leczenia, aby utrzymać maksymalną możliwą aktywność życiową. Zwrócenie uwagi społecznej na dobrostan nerek to ważne społeczne zadanie. Co roku z powodu następstw chorób nerek umiera w Polsce około 80 tys. osób i jest to drugie, po nadciśnieniu tętniczym, przewlekłe schorzenie powodujące przedwczesne zgony. Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek należą do grup narażonych na największe ryzyko poważnych powikłań.

Aż 35 proc. chorób nerek pojawia się z nieznanych przyczyn, z kolei u pozostałych odpowiada za nią cukrzyca (w 25 proc. przypadków), a także kłębuszkowe zapalenie nerek oraz nefropatia nadciśnieniowa. Zaawansowana choroba nerek może prowadzić do ich całkowitej niewydolności, przez co wielu chorych kwalifikowanych jest do przeszczepu bądź do przewlekłego dializowania.

Dlatego niezwykle ważny jest też nacisk na profilaktykę, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożenia chorobami nerek. Wczesne wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa komfort życia pacjenta i możliwości wyboru przez niego optymalnej metody leczenia.