Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Po publikacjach „DGP” dotyczących tworzenia fikcyjnej dokumentacji medycznej przy zakupie e-recept i e-zwolnień rzecznik praw pacjenta wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zapowiedział wysłanie zawiadomienia do prokuratury. Postępowania prowadzą także ZUS i Naczelna Izba Lekarska.

Rzeczpospolita
–Naukowcy z MIT, kalifornijskiego Caltech oraz Brigham and Women’s Hospital zaprezentowali inteligentny czujnik wielkości dużej tabletki, który po połknięciu pozwoli lekarzom monitorować pracę przewodu pokarmowego. Zdaniem badaczy urządzenie może stanowić alternatywę dla bardziej inwazyjnych procedur. Nad diagnostycznymi kapsułkami pracuje także wrocławski startup BioCam, a jego prezes Maciej Wysocki zapowiada, że spółka chce wprowadzić to rozwiązanie na rynek w ciągu kilkunastu miesięcy.

Dziennik Wschodni
–Lubartowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie nieprawidłowości, do jakich miało dojść w ośrodku zdrowia w Ostrówku. Chodzi o produkowanie fałszywej dokumentacji medycznej i zawyżanie liczby świadczeń w celu wyłudzenia pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia.