Kraska z MZ: Będzie dodatkowe 279 mln zł na onkologię i wsparcie dla szpitali powiatowych

Wprowadzenie koordynatorów w każdym ośrodku onkologicznym, dodatkowe środki na diagnozowanie i leczenie raka piersi i jelita grubego, a także na finansowanie badań przez certyfikowane pracownie patomorfologiczne zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Na onkologię ma trafić dodatkowo 279 mln zł.

„Wprowadzamy koordynatorów w każdym ośrodku onkologicznym. Szacujemy, że takich koordynatorów będzie potrzeba w naszym kraju ok 700. Dlatego przekazujemy 84,3 mln zł. Koordynator będzie wspierał pacjenta na każdym etapie diagnostyki i leczenia” – powiedział Kraska podczas konferencji prasowej.

Do ośrodków, które zajmują się diagnozowaniem i leczeniem piersi i jelita grubego ma trafić dodatkowo 87,6 mln zł. Natomiast na finansowanie badań przez certyfikowane pracownie patomorfologiczne 107,1 mln zł.

Z kolei prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Filip Nowak zapowiedział, że w ramach mechanizmu pomocowego dla szpitali, którym nie udało się wykonać świadczeń w ramach ryczałtu za 2022 r. trafi 700 mln zł.

Zdecydowano także, że do placówek które mają certyfikaty przyznawane przez ministra zdrowia w ramach środków za wyższą jakość świadczeń trafi ok. 100 mln. Zwiększone mają zostać także świadczenia w internie o 500 mln zł.

(ISBnews)