Niedzielski: MZ planuje rozporządzenie ws. tzw. receptomatów, 'to kwestia miesiąca’

Planowane jest wydanie rozporządzenia ws. funkcjonowania systemów wydawania recept online w ciągu miesiąca, wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W rozporządzeniu znalazłyby się ograniczenia co do liczby recept wydawanych przez lekarzy oraz zakaz wydawania w tej formie niektórych leków, np. psychotropowych czy opioidów.

„Chcemy przygotować takie rozwiązanie, które będzie wypośrodkowane, tzn. będzie cały czas utrzymywało komfort korzystania z takiego rozwiązania, ale z drugiej strony widzimy też, że pewne aktywności należy ograniczyć” – powiedział Niedzielski w Radiu Plus.

Podkreślił, że rozporządzenie zawierałoby ograniczenia liczbowe liczby recept dla lekarzy i zakazy wydawania w tym trybie „pewnych grup lekowych”. Wskazał m.in. leki psychotropowe i opioidy.

Pytany, kiedy można spodziewać się tej regulacji, powiedział: „to jest kwestia miesiąca”.

Zmianę przepisów dotyczących wydawania e-recept postuluje od kilku miesięcy samorząd lekarski, a farmaceuci chcą zostać włączeni w proces weryfikacji recept i zgłaszania nieprawidłowości. Sprawą zajmowała się Komisja Etyki Lekarskiej.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w piśmie skierowanym do ministra zdrowia wskazywał, że możliwości wystawiania e-recepty za pośrednictwem systemów łączności bywają nadużywane i wykorzystywane w celu uzyskania dostępu do leków, które przy tradycyjnej formie kontaktu z lekarzem nie zawsze byłyby przepisane.

Zwracał też uwagę, że na rynku pojawiają się przedsiębiorstwa oferujące pacjentom receptę przez internet, po wypełnieniu formularza i uiszczeniu opłaty.

(ISBnews)