Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych ZUS przygotowanych na prośbę „DGP” wynika, że ponad 90% kobiet w ciąży (w IV kw. 2022 r. 91%) korzysta ze zwolnień lekarskich, większość w długotrwały sposób. Zdaniem lekarzy jest to ponad dwa razy więcej, niż wynikałoby ze wskazań medycznych.

Rzeczpospolita
–Naukowcy z uniwersytetów w Sheffield i Reading, University College London oraz amerykańskiego startupu Neuresta opracowali nową wersję toksyny botulinowej, modyfikując jej białko tak, aby uśmierzało ból bez wywoływania paraliżu lub niepożądanych efektów ubocznych. Pojedyncze wstrzyknięcie nieparalitycznego blokera w miejscu bólu może potencjalnie złagodzić go na wiele miesięcy. Preparat nie został jeszcze przetestowany na ludziach.
–Podczas debaty „Trzy lata z Covid-19. Najważniejsze doświadczenia – stan na dziś – podstawowe wyzwania” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska stwierdził, że pandemia jest zdecydowanie pod kontrolą, a nowe warianty omikrona powodują wzrost zakażeń, ale nie hospitalizacji. Kraska przewiduje, że pandemia skończy się w tym roku, m.in. dzięki ogólnemu nabraniu odporności – czynnej lub biernej.