Powstało Centrum Chirurgii Robotycznej. Pomoże w małoinwazyjnym leczeniu nowotworów

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, niemal 22% zgonów mężczyzn i 20% zgonów kobiet. Rocznie ponad 6 tys. kobiet dowiaduje się, że choruje na raka endometrium (raka trzonu macicy). Rak endometrium to najczęściej rozpoznawany nowotwór złośliwy narządu rodnego, a najwięcej zachorowań przypada między 55. a 70. rokiem życia. Z kolei ponad 14 tys. mężczyzn otrzymuje diagnozę raka prostaty – to najczęstszy wśród nowotworów diagnozowanych u mężczyzn.

Pacjenci onkologiczni i lekarze poszukują nowych możliwości w innowacyjnych metodach leczenia, do których zalicza się chirurgia robotyczna, skracająca czas hospitalizacji i umożliwiająca wcześniejsze rozpoczęcie ewentualnego leczenia uzupełniającego . 17 kwietnia uruchomiono Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy Lux Med – jednostkę wyposażoną w system chirurgii robotycznej, który umożliwia przeprowadzanie zabiegów aktualnie najnowocześniejszą metodą chirurgii małoinwazyjnej.

W ramach nowo otwartego Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy Lux Med zabiegi będą odbywać się w dwóch warszawskich placówkach. Zespoły medyczne w Szpitalu Św. Elżbiety zaopiekują się pacjentami, u których zdiagnozowano raka prostaty, a w Szpitalu Św. Wincentego Lux Med Onkologia pacjentkami z rozpoznanym rakiem endometrium. Ostateczną decyzję o zastosowaniu tej metody podejmuje lekarz kwalifikujący do zabiegu. W Szpitalu Lux Med Onkologia kompleksowe leczenie onkologiczne, w tym leczenie metodą chirurgii robotycznej, prowadzone jest w ramach umowy z NFZ.

Chirurgia robotyczna stała się integralną częścią rozwoju medycyny. Inwestowanie w nowoczesne technologie przez placówki medyczne przekłada się na poprawę jakości usług medycznych w tym skuteczności leczenia nowotworów.

„Chcemy zapewniać naszym pacjentom nowoczesną i najwyższej jakości opiekę medyczną a uruchomienie Centrum Chirurgii Robotycznej to bardzo istotny etap na tej drodze. Cieszę się, że udoskonalamy i rozszerzamy zakres naszych usług szpitalnych o najwyższych standardów robotykę medyczną. Wierzymy, że to przyszłość sektora ochrony zdrowia” – podkreśla Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy Lux Med.

System robotyczny do chirurgii małoinwazyjnej jest narzędziem w rękach chirurga, urologa, czy ginekologa, które umożliwia mikroskopijną precyzję ruchów i niweluje wpływ drżenia rąk lekarza operującego. Zapewnia również bardzo wysoką jakość obrazu w czasie rzeczywistym, lepsze trójwymiarowe widzenie i łatwiejszy dostęp i wizualizację trudno dostępnych przestrzeni.

W Lux Med Onkologia operacje w asyście robota przeprowadzają dr n. med. Maciej Olszewski – jeden z pionierów w zakresie zabiegów chirurgii robotycznej w ginekologii w Polsce i dr n. med. Magdalena Bizoń – pierwsza, certyfikowana asysta w zakresie ginekologicznych operacji robotycznych w naszym kraju. Zespołem robotycznym w szpitalu Św. Elżbiety pokierują: dr hab. n. med. Artur Antoniewicz oraz dr hab. n. med. Tomasz Borkowski.

„Nowoczesne szpitalnictwo wymaga inwestycji i perspektywicznego myślenia o jak najlepszej opiece nad pacjentem. Do zespołu Centrum Chirurgii Robotycznej dołączają uznani w sektorze ochrony zdrowia eksperci. Stwarza to dla nas, jak i naszych pacjentów, nowe możliwości na skuteczne leczenie” – mówi Maciej Mądrala, Dyrektor Szpitali Grupy Lux Med.

Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, metodą z wyboru w leczeniu operacyjnym raka trzonu macicy są techniki małoinwazyjne pod postacią laparoskopii i chirurgii robotycznej. Pacjentki z rozpoznaniem raka endometrium, tj. z potwierdzeniem raka w badaniu histopatologicznym, mogą kontaktować się bezpośrednio z Koordynatorką Leczenia Ginekologicznego pod numerem: 722 218 928.

Leczenie raka prostaty zostało również włączone do Ubezpieczenia Szpitalnego Lux Med Pełna Opieka. Polisa Pełna Opieka jest ubezpieczeniem typu „all risk” i obejmuje diagnostykę i leczenie szpitalne schorzeń, pomoc w nagłych przypadkach, rehabilitację poszpitalną i kompleksowy przegląd stanu zdrowia. Dodatkowo Pacjent może liczyć na wsparcie Koordynatora Opieki Szpitalnej, który pomaga pacjentowi na wszystkich etapach leczenia.