Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W pierwszych czterech miesiącach 2023 r. zmarło o ¼ mniej Polaków niż w porównywalnym okresie 2021 r. Z danych urzędów stanu cywilnego wynika również, że to pierwszy raz, kiedy liczba zgonów spadła poniżej wieloletniej średniej sprzed pandemii – w całej Europie było ich o 2,3% mniej, w Polsce – o 8,5%. Dane te stanowią krok do formalnego ogłoszenia końca pandemii przez WHO.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny zaapelował do firmy Pfizer o zmianę kontraktów dot. szczepionek przeciw Covid-19, aby zmniejszyć obciążenie finansowe i zapobiec zmarnowaniu tysięcy preparatów, co jest nieuniknione ze względu na ograniczony okres przydatności do użycia i popyt.

Rzeczpospolita
–Z odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na interpelację posłanki Joanny Muchy wynika, że w zeszłym roku zagraniczne wytwórnie farmaceutyczne zapłaciły 219 mln zł za polskie osocze. Z tych pieniędzy sfinansowano podwyżki wynikające z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Do celów klinicznych używa się ok. 18% pozyskanego osocza.

Puls Biznesu
–Startup Medidesk, który w modelu SaaS oferuje aplikację do obsługi i analizy zgłoszeń pacjentów, przeznaczoną dla pracowników rejestracji w placówkach medycznych, chce pozyskać 4–5 mln euro na rozwój produktu, akwizycje i ekspansję zagraniczną.