Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zakończenie stanu zagrożenia publicznego o zasięgu międzynarodowym, łączącego się z pandemią Covid-19. Jednocześnie w Komisji Europejskiej wciąż toczą się rozmowy z Pfizerem dot. dostaw szczepionek, wartych nawet kilka miliardów euro.
–Według szacunków Centrum e-Zdrowia wynika, że obecnie jedynie ok. 20–30% placówek wypełnia obowiązek zbierania danych medycznych, mimo że wszedł on w życie w lipcu 2021 r.

Rzeczpospolita
–Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje zakłada m.in., że przed wystawieniem recepty na substancję odurzającą lub psychotropową konieczne będzie osobiste zbadanie pacjenta, a lekarz będzie musiał sprawdzić w systemie, ile takich recept pacjent już wykupił. To sposób resortu zdrowia na proceder hurtowego przepisywania leków online. Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego rozwiązaniem powinno być raczej przyjrzenie się warunkom rejestracji i certyfikacji podmiotów leczniczych.

Puls Biznesu
–Startup Biotts, który opracował system transdermalny, umożliwiający podawanie przez skórę leków o wielokrotnie większych cząsteczkach niż obecnie, chce zainwestować w badania ok. 30 mln zł do połowy 2025 r. Celem jest również budowa pozycji w USA i współpraca z FDA (amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków). Spółka przyspieszyła tempo komercjalizacji, rozpoczęła rozmowy z dwoma podmiotami i zakłada, że zawarcie pierwszej umowy nastąpi jeszcze w tym roku.