Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z raportu OECD „Health at Glance 2022” dwie trzecie wydatków na farmaceutyki w Polsce finansuje się ze środków prywatnych. Refundacja z NFZ odpowiada za 35% kosztów, podczas gdy średnia europejska wynosi ponad 59%. 40% Polek i Polaków deklaruje wysokie obciążenie kosztami farmaceutyków.

Rzeczpospolita
–Z ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Vision Express wynika, że 51% Polaków w ciągu ostatniego roku nie badało wzroku u optometrysty lub okulisty. Co dziewiąty badany nosi okulary lub soczewki kontaktowe, które nie zostały dobrane na podstawie zaleceń specjalisty.

Dziennik Wschodni
–Lekarze z Bostonu, Łęcznej i Lublina codziennie operują czworo małych pacjentów z Ukrainy. Przy stołach operacyjnych stoją lekarze z zespołu doktora Gennadiya Fuzaylowa z Boston General Hospital i Uniwersytetu w Michigan, a także chirurdzy plastyczni ze Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej oraz z Kliniki Chirurgii Plastycznej Rekonstrukcyjnej i Mikrochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Lekarze zakwalifikowali do zabiegów 20 dzieci z bliznami po oparzeniach, wadami genetycznymi. Najmłodsze ma 3 lata, najstarsze 19 lat.