Captor Therapeutics ma rekomendację na 52,21 mln zł dofinansowania projektu z ABM

Captor Therapeutics uzyskał rekomendację do dofinansowania jego projektu pt. „Opracowanie i kliniczny rozwój pierwszego w klasie małocząsteczkowego kandydata na lek w terapii raka jelita grubego, opartego o stymulację komórek układu immunologicznego do zwiększonej aktywności anty-nowotworowej poprzez indukowaną degradację białka” w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych (ABM), podała spółka. Całkowity koszt projektu wynosi 74,29 mln zł, natomiast rekomendowane dofinansowanie wynosi 52,21 mln zł.

„Celem projektu jest opracowanie doustnego kandydata na lek typu klej molekularny w terapii raka jelita grubego, a w dalszej perspektywie, potencjalnie także innych typów nowotworów. Proponowany małocząsteczkowy lek będzie indukować degradację białka negatywnie regulującego aktywność komórek T układu immunologicznego, pobudzając te komórki do aktywacji i infiltracji guzów nowotworowych, skutkując tym samym pożądaną odpowiedzią terapeutyczną” – czytamy w komunikacie.

Rak jelita grubego jest według danych GLOBOCAN trzecim najczęściej diagnozowanym typem nowotworu (w 2020 roku 1,9 mln nowych przypadków – 10% diagnoz o podłożu nowotworowym). Znajduje się także na drugim miejscu pod względem spowodowanej nowotworami śmiertelności. RJG to rosnący wciąż globalny problem, a pomimo postępów w jego leczeniu nadal istnieje potrzeba na nowe leki i nowatorskie metody terapeutyczne, podkreślono.

„Spółka opracuje kandydata na lek, który przejdzie przez fazę odkrycia, optymalizacji, rozwoju przedklinicznego aż do fazy badań u pacjentów. Planowany okres realizacji całego projektu wynosi 69 miesięcy. Spółka planuje rozpocząć prace nad projektem niezwłocznie po podpisaniu umowy o dofinansowanie dotyczącej projektu” – czytamy dalej.

Captor Therapeutics prowadzi projekty badawczo-rozwojowe leków oraz projekty ukierunkowane na rozwój platformy technologicznej. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2021 r.; wchodzi w skład indeksu sWIG80.