Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Głos Wielkopolski
–Od czwartku 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia są dobrowolne. Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. W czwartek na konferencji prasowej w Pile minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do tej pory na szczepienie poprzez e-rejestrację zapisanych zostało już blisko 4 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat.

Dziennik Polski
–Naczyniowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie jako pierwsi w Małopolsce i nieliczni w Polsce wykonują zabiegi aterektomii orbitalnej tętnic obwodowych. To nowa perspektywa w leczeniu pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego dająca szansę na uratowanie kończyn i niedopuszczenie do amputacji dla wielu chorych z miażdżycą.
–W czwartek 1 czerwca rozpoczął się nabór wniosków par do tegorocznej edycji miejskiego program dofinansowania programu in vitro. W sumie z dofinansowanie może skorzystać nawet 360 par. Kwota, jaką miasto przeznaczyło na realizację programu w 2023 r., to 1,8 mln zł. Pary zainteresowane dofinansowaniem leczenia niepłodności metodą in vitro mogą złożyć wnioski do wybranej przez siebie placówki medycznej realizującej program, a tym samym przystąpić do kwalifikacji.