Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Katowicka Prokuratura Regionalna, badająca sprawę śmierci ciężarnej kobiety w szpitalu w Nowym Targu, sprawdzi, dlaczego podhalańska placówka, przyjmująca na oddział ginekologiczno-położniczy od 2500 do 2800 pacjentek rocznie, od 2018 r. ani razu nie przeprowadziła tzw. indukcji poronienia, refundowanej przez NFZ. W czwartek przesłuchiwano pielęgniarki zajmujące się pacjentką, a w najbliższych dniach – jak podaje „Rz” – przesłuchana zostanie trójka lekarzy, w tym ordynator oddziału.
–Polscy pacjenci żądają rekompensat za skutki szczepień przeciwko Covid-19. Mężczyzna, który w wyniku szczepienia doznał poważnych uszkodzeń układu neurologicznego, domaga się 2 mln zł, w przygotowaniu są też pozwy dotyczące sprawy seniora, który stracił wzrok, i dziecka, które dostało padaczki.

Puls Biznesu
–Agencja Badań Medycznych ogłosiła nowy konkurs z dotacjami dla przedsiębiorców, którzy chcą opracować wyroby i rozwiązania cyfrowe na potrzeby m.in. medycyny ratunkowej i wojskowej. Nabór potrwa do 28 września br., w puli jest 200 mln zł. Głównym celem naboru jest zwiększenie szans przeżycia osób biorących udział w walce zbrojnej lub cywilów funkcjonujących w warunkach konfliktu zbrojnego.