Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Posłowie Lewicy chcą zniesienia lekarskiej klauzuli sumienia po przypadku śmierci ciężarnej kobiety w szpitalu w Nowym Targu. Zdaniem ekspertów jednak to nie klauzula jest przyczyną zgonów pacjentek, gdyż lekarz nie może się na nią powołać, jeśli zagrożone jest życie i zdrowie kobiety.
–Sejm uchwalił nowelizację Karty nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, z której wynika, że kierunek lekarski będzie mogła prowadzić m.in. uczelnia, która już kształci pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i położne oraz ma jakąkolwiek kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub nauki o zdrowiu. Środowisko lekarskie protestuje przeciw tak radykalnym zmianom, jak mówi przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych prof. Marcin Gruchała, najbardziej naturalnym środowiskiem nauczania są uczelnie akademickie i szpitale kliniczne.

Puls Biznesu
–Polpharma Biologics z grupy Jerzego Staraka jest w trakcie rejestracji drugiego leku, spółka liczy, ze zostanie on wprowadzony na rynek jeszcze w tym roku. Prezes polskiej spółki Polpharma Biologics Piotr Korycki wskazuje, że w przypadku trzeciego leku rozpoczynają się badania kliniczne trzeciej fazy. Obecnie w portfelu spółki jest 7 projektów lekowych, cel na 2030 r. to niemal 20 projektów, z których co najmniej 4 mają być skomercjalizowane.

Dziennik Gazeta Prawna
–Sejm przyjął ustawę o niektórych zawodach medycznych, określającą sposób wykonywania wybranych profesji, zasady podnoszenia kwalifikacji oraz odpowiedzialności zawodowej. W trakcie prac nad ustawą wykreślono z niej logopedów, o co walczyli przedstawiciele tej grupy zawodowej. Z kolei w przypadku dietetyków przepisy będą ich obowiązywać, o ile będą oni wykonywać czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad w ramach świadczeń gwarantowanych.