Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Od tego roku, zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia, przestało istnieć świadczenie rehabilitacji postcovidowej, mimo że wciąż są chorzy potrzebujący takiego wsparcia. Program rehabilitacji działał przez rok i kosztował 134 mln zł. Skorzystało z niego 40 tys. osób. Zespół long covid dotyka ok. 15% pacjentów.
–W 2022 r. odnotowano 17 338 przypadków boreliozy, co oznacza wzrost o niemal 40% r/r. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wskazują, że ten trend może być w tym roku nie tylko kontynuowany, lecz także przybrać na sile – do połowy czerwca ujawniono 6,1 tys. przypadków boreliozy, to o ponad 80% więcej niż o tej samej porze przed rokiem.

Rzeczpospolita
–Z szacunków Grant Thornton udostępnionych „Rz” wynika, że w zeszłym roku z rynku zniknęły 274 apteki, a od 2018 r. w sumie 2304. To efekt obowiązującej od 6 lat ustawy zwanej „Apteką dla aptekarza”. W ostatnim czasie wzrosła również liczba aptek nieaktywnych i zawieszonych – z 368 w styczniu 2020 r. do 477 w styczniu 2023 r.
–Senatorowie zasiadający w Komisji Zdrowia orzekli, że ustawa o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwa pacjenta powinna zostać uchwalona, ale nie w kształcie zaproponowanym przez Sejm. Głównym zarzutem ekspertów z Porozumienia Organizacji Lekarskich dotyczącym tej wersji ustawy jest to, że wskaźniki jakości będzie monitorował NFZ i na ich podstawie będzie mógł zmienić wysokość finansowania placówek.

Parkiet
–Z raportu Grant Thornton wynika, że wartość rynku aptecznego w okresie 12 miesięcy, zakończonym w marcu 2023 r., wyniosła 47,3 mld zł, co oznacza wzrost o 17% r/r. Wzrost wartości rynku to efekt rosnących cen leków oraz wzrostu wolumenów.