Unity dla nowotworów ginekologicznych najpóźniej w 2024 roku

Powstaną kolejne unity narządowe w raku jajnika i endometrium – zapowiada Ministerstwo Zdrowia. To kolejny krok w realizacji Krajowej Strategii Onkologicznej.

„Unity dla nowotworów ginekologicznych powinny pojawić się najpóźniej w 2024 roku” – potwierdza w rozmowie z ISBzdrowie prof. Mariusz Bidziński, krajowy konsultant w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Jak wyjaśnia właśnie trwają prace nad kryteriami dla takich ośrodków. „Oczywiście stawiamy na kompleksowość leczenia. Ośrodek musi zapewniać: diagnostykę, w tym tę molekularną, prowadzić programy lekowe, mieć odpowiednią kadrę i sprzęt do przeprowadzania operacji a także rehabilitacji po niej” – wylicza.

Pytany przez nas ile powinno powstać takich ośrodków mówi o 2-5 na jedno województwo. „Oczywiście to zależy od wielkości województwa oraz możliwości poszczególnych szpitali” – mówi nam. – „To będzie proces dwuetapowy – na początku tych unitów będzie więcej, a po roku-półtora sprawdzimy jakość prowadzonego tam leczenia i na pewno ośrodków zrobi się mniej”.

O barku brakuje odpowiedniego i jednolitego standardu leczenia mówi się od lat.

„Chirurgia w raku trzonu macicy jest rozproszona, popełniane są błędy w ścieżce pacjentki. To nie jest moja prywatna opinia tylko odniesienie do wytycznych opublikowanych w tym roku przez Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Informacja o tym, że powstaną unity jest bardzo dobra. Mam nadzieję, że wytyczne będą stosowane w praktyce, co przyniesie poprawę sytuacji pacjentek” – komentuje dla nas Anna Kupiecka, Prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej. – „Stworzyliśmy chyba pierwszą w Polsce grupę social media właśnie dla pacjentek z rakiem endometrium. Zrobiliśmy dla nich webinar edukacyjny i wiemy na jego podstawie, że pacjentki są zagubione na ścieżce leczenia. Ze swoim problemem często trafiają do przypadkowej placówki, a opieka nad nimi powinna mieć charakter kompleksowy i odbywać się w wyspecjalizowanych placówkach” – dodaje.

Nowotwory ginekologiczne stanowią drugą najliczniejszą, po raku piersi, grupę nowych przypadków zachorowań na nowotwory wśród kobiet w Polsce. Rak trzonu macicy (endometrium), jajnika i szyjki macicy to najczęstsze z nich. Rocznie notuje się 12 tys. nowych zachorowań w tych wskazaniach.