Alfakalcydol wraca do aptek

Po roku nieobecności, do aptek wraca Alfadiol, który jest bardzo ważnym lekiem w terapii pacjentów, m.in w przewlekłej niewydolności nerek oraz niedoczynności przytarczyc. Decyzję o przywróceniu jego produkcji na terenie Polski podjęła Polpharma.

Przez blisko dwanaście miesięcy pacjenci byli pozbawieni leku, który przyjmowali od lat.  Praktycznie z dnia na dzień zostali pozbawieni do niego dostępu, kiedy jedna z firm działających w Polsce podjęła decyzję o zaprzestaniu produkcji. Odpowiedniki zawierające alfakalcydol były sprowadzane z zagranicy, jednak były tak drogie, że nie wszyscy pacjenci mieli do nich dostęp.

„Zaprzestanie blisko rok temu produkcji alfakalcydolu (Alfadiol) stanowiło zaskoczenie zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. W tamtym momencie był to jedyny aktywny analog witaminy D zarejestrowany na polskim rynku. Trzeba podkreślić, że dla licznych chorych, dzieci i dorosłych, z przewlekłą niewydolnością nerek, w tym osób dializowanych, z niedoczynnością przytarczyc, z zespołami złego wchłaniania czy z innymi chorobami zaburzającymi metabolizm witaminy D był to lek ratujący życie, nie do zastąpienia powszechnie dostępnymi preparatami macierzystej witaminy D” – wyjaśnia dr hab. n. med., prof. CMKP Waldemar Misiorowski z Kliniki Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Działanie Polpharmy było odpowiedzią na apel Ministerstwa Zdrowia.
***
Alfadiol (alfakalcydol) to lek dla pacjentów z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej spowodowanej przewlekłą niewydolnością nerek oraz niedoczynnością przytarczyc.

Wskazaniami do stosowania są:
• Osteoporoza postmenopauzalna i starcza z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów.
• Hipokalcemia, zwłaszcza u pacjentów ze schorzeniami prowadzącymi do upośledzenia hydroksylacji witaminy D w nerkach.
• Krzywica i osteomalacja oporne na witaminę D.
• Niedoczynność przytarczyc.
• Osteodystrofia nerkowa.
• Zaburzenia gospodarki wapniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.
• Zespoły nerczycowe u dzieci po długotrwałym leczeniu glikoktykosteroidami.

Lek Alfadiol (alfacalcydol) wraca do aptek w takich samych dawkach 0,25 mcg x 100 kapsułek i 1 mcg x 100 kapsułek. To lek na receptę, który stosuje się ściśle według wskazań lekarza.