Niedzielski: Ryczałt dla szpitali zostanie zwiększony o 3,14 mld zł w 2023 r.

Ryczałt dla szpitali zostanie zwiększony o 3,14 mld zł w br., poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Łącznie do szpitali trafi w II poł. roku dodatkowo 15,05 mld zł.

„Dzisiaj roześlemy do placówek szpitalnych nową wysokość ryczałtu. Łącznie z tego tytułu w 2023 r. do szpitali trafi dodatkowo 3,14 mld zł” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Dodatkowa łączna kwota kwota 15,05 mld zł trafi na: kompensację wzrostu minimalnych wynagrodzeń, wzrost pozostałych wynagrodzeń i pokrycie inflacji oraz wzrost wycen w najbardziej podstawowych zakresach – interna, chirurgia ogólna, położnictwo.

„Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów, które zwiększają wartość kontraktów z NFZ i to się już dzieje. 75% aneksów jest już podpisanych przez obie strony” – dodał minister.

Z danych dotyczących zobowiązań przekazywanych przez podmioty lecznicze
w ramach Systemu Statystyki w Ochronie Zdrowia, na dzień 30 września 2022 zobowiązania samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SP ZOZ) ogółem (wymagalne i niewymagalne) wynosiły 19,1 mld zł, w tym wymagalne 2 mld 188,3 mln zł.