Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, zakładającą m.in. rozszerzenie grupy z prawem do darmowych leków o osoby niepełnoletnie i po 65. roku życia.
–Wrocławski startup Biotts jako pierwszy na świecie podał semaglutyd, czyli substancję wykorzystywaną np. w celu leczenia cukrzycy czy otyłości, w formie transdermalnej. Badania kliniczne na pacjentach zaplanowano na przyszły rok. Opracowana terapia pozwala zmniejszyć negatywne skutki uboczne leków doustnych i dożylnych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Jego celem jest zwiększenie dostępności do wyrobów medycznych oraz uszczegółowienie obowiązujących przepisów. Projekt jest w trakcie konsultacji publicznych, ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Parkiet
–Medinice zapowiedziało rozwój flagowych projektów, wśród których najbardziej zaawanasowany jest PacePress. Do końca 2023 r. ma on być gotowy do komercjalizacji. Prezes spółki Sanjeev Choudary powiedział, że na badania kliniczne, które mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, czekają Minimax oraz CoolCryo, natomiast AtriClamp i EP Bioptom mają zostać doprowadzone do gotowości na badania przedkliniczne.