Polskie Towarzystwo Psychiatryczne domaga się wycofania przepisów ws. leków psychotropowych

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne (PTP) domaga się zniesienia limitów w wypisywaniu leków psychotropowych. „Dbałość o przestrzeganie zasad etycznych i standardów postępowania terapeutycznego jest podstawowym celem PTP. Dlatego uważamy, że systemy informatyczne mające wspierać lekarzy w ich pracy powinny być autentycznie wspomagające, informacyjnie uruchamiające samokontrolę i nie ograniczające czasu, który można poświęcić pacjentom na efektywną terapię” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prof. dr hab. n.med. Dominikę Dudek, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

„Mamy informacje od lekarzy psychiatrów o ich trudnościach z wystawianiem leków psychotropowych (uspokajające oraz nasenne) i odurzających (tu główne preparaty z metylofenidatem stosowanym w leczeniu ADHD u dzieci i dorosłych). Ta procedura zajmuje dużo czasu, a w części przypadków nie jest skuteczna – część pacjentów mających konta w IKP nie jest przygotowana na tą formę weryfikacji.

Aktualne rozwiązanie nie spełnia też celu rozpoznania nadużywania danej substancji. Lekarz nie jest w stanie tego zrobić jeśli pacjent nie ma Internetowego Konta Pacjenta (IKP), a w tej sytuacji jest ponad 40% Polaków” – podkreśla PTP.