Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–W nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, która wejdzie w życie 6 września, znalazł się przepis umożliwiający nagrywanie operacji albo badań pacjentów bez ich zgody.
–Ustawa wprowadzająca program „Sportowe talenty” umożliwi resortowi sportu zbieranie od września następujących danych o uczniach: PESEL, płeć, masa ciała, wyniki testów sprawnościowych przeprowadzanych na zajęciach wychowania fizycznego. Regulacja budzi wiele wątpliwości zarówno specjalistów w dziedzinie ochrony danych, jak i działaczy na rzecz praw ucznia.
–Od początku roku wykryto ponad 230 zatruć legionellozą, w tym 146 w ostatnich dniach w woj. podkarpackim, osiem osób zmarło. To rekord, od początku zbierania danych, czyli od 2002 r., nie odnotowano tylu przypadków zatrucia. Główny inspektor sanitarny polecił wszystkim jednostkom Państwowej Inspekcji Sanitarnej wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody.
–Do końca lipca tego roku wydatki na produkty sprzedawane w aptekach wzrosły w Polsce o 11,1% r/r. Zdaniem prezesa firmy analitycznej PEX Jarosława Frąckowiaka wynika to nie ze wzrostu popytu, lecz ze wzrostu cen.

Dziennik Polski
–W Małopolsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella, co potwierdził w niedzielę wojewoda Łukasz Kmita. Pacjentka jest podopieczną ośrodka opieki. W stanie ciężkim została przetransportowana do jednego ze szpitali w województwie.

wSzczecinie.pl
–Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wkrótce rozpocznie budowę nowego obiektu kliniczno-dydaktyczno-badawczego. Oferta konsorcjum firm Doraco i Porr opiewa na kwotę 519 785 500 zł. W budynku znajdzie się 16 jednostek organizacyjnych, w tym 6 tworzących Centrum Medycyny Translacyjnej, 4 wchodzące w skład Collegium Pharmaceuticum oraz 5 jednostek Samodzielnego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie. Oprócz tego w budynku znajdzie się 49 sal dydaktyczno-wykładowych, w tym aula na ponad 400 miejsc, laboratoria oraz poradnie dla pacjentów.