Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 21-25 sierpnia.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

Wsparcie psychologiczne: W październiku 2023 r. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku psychologia po raz kolejny uruchomi studia podyplomowe dla pedagogów i psychologów szkolnych. Zajęcia „Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie” ruszyły w roku 2021 i cieszą się bardzo dużą popularnością. Rekrutacja trwa do 30 września br. i odbywa się drogą elektroniczną. Adamed Pharma jest partnerem kolejnej edycji.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Refundacje leków: Prezydent podpisał nowelizację ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada podwyższenie marży hurtowej do 6% ceny zbytu netto leku z 5% oraz marży detalicznej w dwóch etapach: do końca 2024 r. i od 1 stycznia 2025 r., podała Kancelaria Prezydenta.

Rynek apteczny: Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła o 8,9% r/r i wyniosła 3,864 mld zł w lipcu, wynika z danych PEX PharmaSequence.

ROZWÓJ BIZNESÓW

Medinice: Odnotowało 2,7 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2023 r. wobec 2,05 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka.

Synektik: Oczekuje rentowności EBITDA w przedziale 21-24% oraz wzrostu przychodów w kolejnych okresach, powiedział wiceprezes Dariusz Korecki.

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Neuca: Audiobus Fundacji Neuca dla Zdrowia rusza w trasę po Polsce. Przez ponad miesiąc odwiedzi 22 miejscowości w całym kraju. Każdy chętny będzie mógł bezpłatnie poddać się przesiewowemu badaniu słuchu, a przy okazji zmierzyć poziom cukru we krwi. Do akcji Fundacji Neuca dla Zdrowia włączyło się TU Zdrowie, które zachęca także swoich klientów do regularnych badań profilaktycznych.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl oraz informacje ze spółek i organizacji