Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Katarzyna Sójka zapowiedziała szerszy dostęp do mammografii – dla pacjentek od 45. do 74. roku życia. Dotychczas NFZ płacił jedynie za badania kobiet z grupy wiekowej 50–69 lat. Zapowiedziano również zwiększony dostęp do specjalistycznych badań oraz refundację nowoczesnych leków w kolejnych liniach leczenia.
–Zgodnie z założeniami programu pilotażowego „Dobry posiłek w szpitalu”, który ma ruszyć jesienią i trwać do końca czerwca 2024 r., posiłki w lecznicach mają być przygotowywane według jadłospisu opracowanego przez dietetyka na co najmniej 7 dni, każdego dnia na stronie internetowej będą się również musiały pojawić przynajmniej dwa zdjęcia posiłków serwowanych pacjentom. Celem jest wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. Całość zostanie sfinansowana ze środków NFZ.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że lecznice mają coraz większy problem z udzieleniem szybkiej pomocy chorym na nowotwory, a 35% pacjentów otrzymuje leczenie z poślizgiem. Przyczyną jest rosnąca liczba chorych – do sierpnia 2023 r. wydano 242 tys. kart DiLO, co oznacza wzrost o 26% wobec tego samego okresu w 2021 r. i o 14% wobec okresu do sierpnia 2022 r.