Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Prace nad umową koalicyjną są już na ukończeniu, prawdopodobnie w czwartek poznamy programowy i polityczny kształt rządu. Część polityczna zawiera podział odpowiedzialności partii, jednak z informacji „Rz” wynika, że wciąż niewiadomą pozostaje obsada resortu zdrowia.
–Obecnie odnotowuje się ok. 1000 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 dziennie, a odsetek dodatnich testów sięga nawet 40%, co oznacza, że rzeczywista liczba zakażeń może być dużo większa. Mimo to, jak podkreśla mikrobiolożka z UMCS w Lublinie Agnieszka Szuster-Ciesielska, Polska i Węgry jako jedyne kraje europejskie nie udostępniły do tej pory aktualizowanej wersji szczepionki przeciwko Covid-19.

Dziennik Gazeta Prawna
–Aby precyzyjnie określić poziom wymaganego wsparcia osoby niepełnosprawnej, przy ocenie samodzielności będą brane pod uwagę 32 czynności, m.in. ubieranie się czy nawiązywanie kontaktów. Uzyskana liczba punktów zadecyduje, czy osoba niepełnosprawna zakwalifikuje się do uzyskania świadczenia wspierającego obowiązującego od stycznia. Zdaniem ekspertów skala budzi wiele zastrzeżeń, jest bowiem oparta na uznaniowości.