Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z obowiązującej od środy nowelizacji ustawy refundacyjnej wynika, że minister zdrowia może wpisać leki bez recepty (OTC) na listę leków refundowanych, lecz zmiany będą dotyczyć tylko preparatów stosowanych dłużej niż 30 dni. Ponadto lek objęty refundacją musi być sprzedawany w łańcuchu aptecznym. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków podkreśla jednak, że procedury dotyczące leków OTC nie zostały jeszcze rozpoczęte.

Gazeta Wyborcza
–W umowie koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie znajdą się zapisy o liberalizacji aborcji, jednak wszystkie partie zgadzają się, że trzeba jak najszybciej odejść od postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Jednocześnie w umowie koalicyjnej pojawi się punkt o powrocie do budżetowego finansowania in vitro.

Głos Wielkopolski
–1 listopada statystki Ministerstwa Zdrowia wskazały 1104 nowe przypadki zakażeń Covid-19. 766 z nich to zakażenia nowe, z kolei 328 – powtórne. To największy skok liczby zakażeń od kwietnia tego roku. Naukowcy przestrzegają przed kolejnymi mutacjami koronawirusa i zaznaczają, że najnowsza – HV.1 – może być bardzo niebezpieczna, a nawet powodować hospitalizacje.