Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Mimo negatywnej oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej 11 uczelni kształci lub będzie kształcić przyszłych lekarzy. W rezultacie co czwarty kierunek lekarski nie powinien kształcić medyków. Brakuje im kadry, prosektoriów, laboratoriów, a nawet księgozbiorów, jednak opinia PKA nie jest wiążąca.
–Naukowcy z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku wraz z międzynarodowym zespołem badawczym opracowali nowy rodzaj badania krwi, które pozwala wykryć kluczowe białko wytwarzane przez komórki nowotworowe na długo przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów.

Dziennik Gazeta Prawna
–W projekcie umowy koalicyjnej negocjowanej przez liderów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy znalazły się kwestie in vitro, standardów okołoporodowych, oddłużenia szpitali czy asystentów osób z niepełnosprawnością, nie ma jednak jednomyślności w sprawie przepisów aborcyjnych oraz wysokości finansowania zdrowia.
–Z danych Centrum e-Zdrowia przygotowanych na prośbę „DGP” wynika, że w styczniu 2020 r. wystawiono 200 elektronicznych recept na medyczną marihuanę, podczas gdy we wrześniu 2022 r. było ich już 9,5 tys., a we wrześniu 2023 r. – niemal 25 tys. Zdaniem rozmówców „DGP” za wzrostem popytu stoi upowszechnienie receptomatów, a nie tylko realne zapotrzebowanie medyczne.