Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z informacji przekazanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wynika, że coraz więcej młodych lekarzy jest zainteresowanych specjalizacją z psychiatrii i psychiatrii dziecięcej. W jesiennym naborze przygotowano 41 miejsc na psychiatrii dzieci i młodzieży, a złożono 85 wniosków o przyjęcie, podczas gdy o przyjęcie na psychiatrię ubiegało się 321 osób na 306 przygotowanych miejsc.
–Lista specjalizacji priorytetowych liczy 20 pozycji, jednak największy kryzys dotknął te związane z leczeniem nowotworów. Specjalizację chirurgii onkologicznej i radioterapii mają rozpocząć 24 osoby, a onkologii dziecięcej – 8. Zdaniem rzecznika prasowego samorządu lekarskiego Jakuba Kosikowskiego decyduje o tym fakt, że są to specjalizacje bardzo obciążające psychicznie i silnie uzależnione od NFZ.

Puls Biznesu
–Niall Gallagher, odpowiedzialny za fundusz akcji GAM Star European Equity, inwestował w walory Novo Nordisk – produkującego leki na odchudzanie Ozempic i Vegovy – od 2020 r., teraz jednak sprzedał ponad połowę nagromadzonych przez lata akcji. Stwierdził, że ceny akcji są za wysokie, podobnie jak oczekiwania wobec wyników.