Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Z sondażu IBRiS na zlecenie „Rz” wynika, że zdaniem 53,4% badanych tzw. ustawa ratunkowa, która zakłada zniesienie kar za pomoc przy aborcji, oraz ustawa wprowadzająca możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży powinny być procedowane przez Sejm już na początku kadencji.
–W Sejmie rozpoczynają się prace nad obywatelskim projektem ustawy, przygotowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, który zakłada uzależnienie wysokości wynagrodzenia od posiadanych zamiast wymaganych kwalifikacji.

Dziennik Gazeta Prawna
–Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii szacuje, że dzięki finansowaniu procedury in vitro z budżetu państwa będziemy mogli liczyć na 15 tys. porodów rocznie, czyli o połowę więcej niż obecnie.
–Efektem przyjęcia obywatelskiego projektu dotyczącego podwyżek dla pracowników medycznych może być wydatek 10 mld zł rocznie. Zdaniem jednego z urzędników resortu zdrowia w NFZ nie ma pieniędzy na takie podwyżki, co oznacza, że – jeżeli projekt zostanie uchwalony – trzeba będzie skorzystać z puli przeznaczonej na leczenie pacjentów.
–Z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnych oddziałów ratunkowych wynika, że do 31 grudnia 2024 r. podmioty lecznicze będą miały czas na zorganizowanie w SOR miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Puls Biznesu
–Polski startup Evidose, który oferuje zdecentralizowane badanie efektywności suplementów diety, zamknął rundę pre-seed o wartości 2 mln zł z udziałem funduszy 500 Emerging Europe i Inovo VC.