Pelion pozyskał 25 mln euro od EBOR-u, który objął 4,3% kapitału spółki

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) został mniejszościowym akcjonariuszem Pelionu, podwyższając kapitał spółki o 25 mln euro na dalszy rozwój innowacyjnych projektów, podała spółka. Dzięki inwestycji, EBOR otrzyma ok. 4,3% udziałów w Pelion.

„Przekazane przez bank środki zostaną przeznaczone przez Pelion na dalszy dynamiczny rozwój innowacyjnych produktów i usług dla milionów pacjentów w Polsce i Europie” – czytamy w komunikacie.

„Zaangażowanie EBOR w kapitał Pelion to wielka nobilitacja dla naszej firmy. To wyjątkowy inwestor, reprezentujący najwyższe standardy zarządzania, który angażuje się wyłącznie w unikalne projekty o strategicznym znaczeniu. To potwierdzenie, że jesteśmy dla banku wiarygodnym, stabilnym i odpowiedzialnym partnerem, a nasze działania wpisują się w długoterminową strategię banku” – powiedział prezes Pelionu Jacek Szwajcowski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że dzięki współpracy z EBOiR Pelion będzie mógł dalej umacniać pozycję na rynku farmaceutycznym w Polsce i Europie, a także rozwijać nowe obszary działalności, dostarczać innowacyjny i najwyższej jakości serwis pozwalający kompleksowo zadbać o zdrowie i jakość życia milionów pacjentów, a także korzystać z efektu skali.

„To kolejny wspólny projekt Pelionu i EBOR-u. Współpraca podmiotów trwa nieprzerwanie od 2019 r., kiedy EBOR przekazał 200 mln zł na realizację przez firmę kompleksowego programu inwestycyjnego, obejmującego m.in. modernizację procesów logistycznych w całej grupie, wdrożenie najnowocześniejszych zautomatyzowanych rozwiązań, a także poprawę efektywności energetycznej” – czytamy dalej.

W 2020 r., po wybuchu pandemii COVID-19, Pelion był pierwszym w Polsce odbiorcą przygotowanego przez bank Pakietu Solidarnościowego, wskazano także.

„Pandemia unaoczniła nam, jak ważną rolę odgrywamy jako zespół i pokazała, jak kluczowym sektorem jest ochrona zdrowia. W ciągu tych niezwykle trudnych kilkunastu miesięcy byliśmy zawsze blisko naszych pacjentów i klientów, zarówno w aptekach, magazynach, jak i naszych drogeriach. Dostarczaliśmy leki do aptek i szpitali bez żadnych przerw. Otworzyliśmy nowoczesną przychodnię online i stacjonarną Dimedic, a także mocno rozwinęliśmy naszą działalność e-commerce” – podkreślił prezes Pelionu.

Pelion to jedna z największych grup kapitałowych działających na rynku ochrony zdrowia w Polsce; rozwija też działalność na Litwie i w Szwecji. Pelion prowadzi działalność na rynku dystrybucji farmaceutycznej i drogeryjnej. Spółka była notowana na GPW do 2017 r.

(ISBnews)