Nowa dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii

Minister Izabela Leszczyna powołała prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii. Tym samym prof. Łukasz Szumowski, b. minister zdrowia, stracił to stanowisko.

„Narodowy Instytut Kardiologii ma wypracowaną już pozycję, ale przed nami dalsze wyzwania. Moim celem nadrzędnym jest służenie pacjentom. Dlatego stawiam na jakość w leczeniu, nauce i edukacji. Stawiam na młodą kadrę medyczną. Mamy świetnie przygotowaną grupę młodych kardiologów. Bardzo liczę na współpracę z nimi” – powiedziała prof. dr hab. med. Janina Stępińska podczas wręczenia nominacji.

Janina Stępińska jest profesorem kardiologii, związana z Instytutem Kardiologii do 2021 r. W Narodowym Instytucie Kardiologii stworzyła Klinikę Intensywnej Terapii Kardiologicznej, którą kierowała do 2019 r. W latach 2003-2020 prowadziła również Klinikę Wad Nabytych Serca. Od 2022 r. zajęła się komunikacją medyczną w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP.

Była prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w latach 2011-2013, w 2022 r. otrzymała najwyższe wyróżnienie: Członkostwo Honorowe PTK.

Jest autorką i współautorką ponad 300 publikacji, między innymi w NEJM, European Heart Journal, Chest.