MRPiPS: Dorota Bieniasz kandydatką na prezesa ZUS

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej jest na etapie wystosowania wniosku o zaopiniowanie przez radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) kandydatury Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa, poinformowała minister resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

„Ministra@AgaBak w programie #PoranekRadiaTOKFM w @Radio_TOK_FM: Jesteśmy na etapie wystosowania wniosku o zaopiniowanie przez Radę Nadzorczą@ZUS kandydatury pani Doroty Bieniasz na prezesa #ZUS. To niezbędny krok, ta opinia jest konieczna. W momencie, kiedy ją otrzymam, zwrócę się do Premiera @donaldtusk z wnioskiem o powołanie pani Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa” – czytamy na profilu resortu na platformie X (dawniej Twitter).

Dorota Bieniasz jest członkiem zarządu, nadzorującym pion świadczeń i orzecznictwa. Od początku kariery zawodowej związana z tematyką zabezpieczenia społecznego. Z wykształcenia jest prawnikiem po Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała kolejno w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych, Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej oraz Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Pracując w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych MRPiPS, brała udział w przygotowaniach do wprowadzenia systemu koordynacji zabezpieczenia społecznego w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

W styczniu Dziemianowicz-Bąk złożyła wniosek do premiera o odwołanie ze stanowiska prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej, która piastowała to stanowisko od lutego 2016 roku.