Niekorzystne zmiany dla pacjentów z rakiem prostaty? Fundacja OnkoCafe apeluje do MZ

Fundacja OnkoCafe wystąpiła do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o pilne spotkanie. Powodem są niepokojące informacje dotyczące niekorzystnych zmian w programie lekowym leczenia raka gruczołu krokowego. „Istnieje realne zagrożenie dla dostępności terapii z której korzysta obecnie ponad cztery tysiące chorych” – mówi Anna Kupiecka, założycielka fundacji , która apeluje o spotkanie oraz konsultacje w gronie ekspertów w sprawie aktualizacji programu lekowego leczenia raka gruczołu krokowego oraz zapewnienia jego zbieżności z wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów raka gruczołu krokowego rozpoznaje się u niemal 18 tys. pacjentów rocznie. Prognozy wskazują, że liczba zachorowań w latach 2019-2023 wzrośnie o 24%. Jednocześnie w Polsce rośnie śmiertelność z powodu tej choroby. Jest to zjawisko nieobserwowane w innych państwach Unii Europejskiej.

Fundacja OnkoCafe od wielu lat prowadzi działania edukacyjne dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. W ramach kampanii społecznej ProstaTaHistoria prowadzi kilkusetosobową grupę wsparcia dla pacjentów i ich bliskich, wydaje poradniki, realizuje spotkania, webinary oraz inne metody wsparcia dla chorych zmagających się z najczęściej występującym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Od kilku lat organizacja podejmuje działania zmierzające do zapewnienia dostępu do skutecznego i bezpiecznego leczenia dla pacjentów. W ostatnim czasie fundacja uzyskała pisemne informacje o możliwości nastąpienia niekorzystnych zmian dla pacjentów.

„W przeciągu ostatnich lat standard leczenia raka gruczołu krokowego podniósł się. Wielokrotna nowelizacja programu lekowego dla pacjentów z rakiem gruczołu krokowego doprowadziła do zapewnienia skutecznego leczenia na kilku etapach choroby” – tłumaczy Anna Kupiecka. – „Niestety, istnieje możliwość, że od kwietnia br. stosowana u kilku tysięcy chorych terapia wypadnie z systemu refundacyjnego, dlatego chcemy porozmawiać z przedstawicielami resortu oraz ekspertami o tej sytuacji oraz o możliwości przygotowania docelowego programu lekowego, który mógłby wejść w życie od lipca br.”.

Fundacja OnkoCafe zwróciła się o to, aby w rozmowie wziął udział prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej oraz wskazani przez profesora eksperci, specjalizujący się w terapii pacjentów z rakiem gruczołu krokowego. Treść pisma została opublikowana na stronie internetowej organizacji.