Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. Dotychczas do pilotażu zgłosiło się niemal 770 aptek (stan z 24 maja br.), wykaz jest aktualizowany codziennie od poniedziałku do piątku.
–Z informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że program in vitro w latach 2024–2028 będzie realizowało 58 podmiotów. W sumie na cały program zaplanowano 2,5 mld zł, po 500 mln zł każdego roku. Minister zdrowia Izabela Leszczyna ocenia, że program ruszy 1 czerwca, bez opóźnień.
Dziennik Gazeta Prawna
–Z sondażu United Surveys by IBRiS dla RMF FM i „DGP” wynika, że Polacy sceptycznie podchodzą do współpłacenia za rozszerzone usługi w ramach systemu opieki zdrowotnej. Przeciwko dopłatom za dodatkowe usługi w publicznych szpitalach jest łącznie ponad 60% Polaków. Rozwiązanie popiera łącznie 33,6% ankietowanych.
–Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, która wejdzie w życie 30 maja, zakłada, że szpital, który podpisał umowę z NFZ, jest zobowiązany do wykonywania świadczeń zakończenia ciąży, niezależnie od tego, że lekarz powołuje się na klauzulę sumienia.