Dziemianowicz-Bąk z Lewicy: Przedstawimy własną propozycję obniżenia składki zdrowotnej

Zarówno rządowa propozycja obniżenia składki zdrowotnej, jak i propozycja przedstawiona przez Ryszarda Petru (Polska 2050) jest dla Lewicy nie do zaakceptowania, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica). Zadeklarowała otwartość do rozmów i zapowiedziała, że Lewica przedstawi własną propozycję w tym zakresie.

„Lewica widzi, że po zmianach w Polskim Ładzie […] składka zdrowotna jest chaotyczna, jest nieuporządkowana i porządek trzeba zrobić. My przedstawimy swoją propozycję w tym zakresie. Usiądźmy do stołu wszyscy w ramach koalicji i rozmawiajmy na ten temat, w jaki sposób z jednej strony uporządkować kwestie składki zdrowotnej, a z drugiej strony – nie ryzykować zdrowiem i bezpieczeństwem Polek i Polaków, nie ryzykować dłuższymi kolejkami, nie ryzykować niezdolnością do świadczenia usług medycznych” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk w TVP Info.

Pytana o propozycję rządową, stwierdziła: „słowo klucz to oczywiście: propozycja”.

„Rzeczywiście minister [finansów Andrzej] Domański i minister [zdrowia Izabela] Leszczyna zgłosili swoją propozycję, bardzo szybko otrzymali informację, że dla nas jako do koalicjanta, taka propozycja nie może być akceptowalna ponieważ bardziej obciążałaby nauczycielkę, pielęgniarkę niż byłaby obciążeniem dla zamożnego przedsiębiorcy” – podkreśliła.

Zapowiedziała, że Lewica jest gotowa do rozmów.

„Ale to, że my nie zgadzamy się w szczegółach, nie znaczy, że nie ma otwartości do rozmowy. Są propozycje na stole, usiądziemy, porozmawiamy, jak można z jednej strony uporządkować składkę zdrowotną, z drugiej – zabezpieczyć ochronę zdrowia przed utratą niezbędnych środków” – powiedziała minister.

Pytana o propozycję obniżenia składki zdrowotnej, zgłoszoną przez Polskę 2050, odnosząc się do zapowiedzi Komisji Europejskiej w sprawie objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu, zapytała: „czy aby na pewno to jest [odpowiedni moment] – pytam pana Ryszarda Petru i Polski 2050 – żeby zubażać kasę ochrony zdrowia”. „Moim zdaniem: nie” – dodała.

Wczoraj poselski projekt obniżenia składki zdrowotnej przedstawił Ryszard Petru (Polska 2050).

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w ub. tygodniu, że projekt rządowy, którego założenia zostały przedstawione w marcu br. miałby trafić do Sejmu po wakacjach.

(ISBnews)