Leszczyna: Minister finansów powinien podwyższyć akcyzę na alkohol i papierosy

Minister finansów powinien podwyższyć akcyzę na alkohol i papierosy, uważa szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna. Rozmawiała już tej sprawie z ministrem finansów Andrzejem Domańskim.

„Uważam, że pan minister – rozmawiałam z nim o tym – powinien zwiększyć akcyzę na alkohol i na papierosy” – powiedziała Leszczyna w TVN24.

Wyjaśniła, że są dwa sposoby na obniżanie spożycia tych używek: ograniczenie dostępności ekonomicznej oraz ograniczenie dostępności miejscowej. Podkreśliła, że ta druga kwestia leży w kompetencji ministra zdrowia.

Odnosząc do pytania o podniesienie akcyzy, minister zastrzegła: „Ja mówię z perspektywy ministra finansów i nie mam żadnej kompetencji do podniesienia podatków”.

„Ministerstwo Finansów ma takie analizy, z których wynika jednoznacznie, że papierosy i alkohol mocny i nie tylko mocny w Polsce są najtańsze w całej Europie. No dlaczego tak ma być?” – zapytała Leszczyna.

Minister poinformowała, że w ramach ograniczania dostępności alkoholu w Ministerstwie Zdrowia na ukończeniu jest projekt wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach od 22.00 do 6.00 rano.

(ISBnews)