MZ: Mapę drogową podwyżek akcyzy należy skorygować w kierunku większych wzrostów

Obowiązująca do 2027 r. mapa drogowa corocznych podwyżek akcyzy – o 5% na alkohol i o 10% na papierosy – powinna zostać skorygowana, a wzrost tego podatku powinien być większy, uważa minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Coroczną podwyżkę akcyzy do 2027 r. zakłada obowiązująca obecnie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

„Uważam, ze dostępność ekonomiczna alkoholu, papierosów w Polsce jest zbyt duża i to tyle ze strony ministra zdrowia. To jest domena ministra finansów” – powiedziała Leszczyna w Tok FM.

Dopytywana, czy przewidziane w mapie drogowej podwyżki są – jej zdaniem – zbyt niskie, odpowiedziała „W mojej ocenie, to, co jest przewidziane w tej mapie jest niewystarczające, bo mamy takie analizy, które pokazują, że idąc tą drogą i tak ciągle będziemy najtańsi w Europie”.

Pytana, czy mapa drogowa powinna być skorygowana, a podwyżki większe, minister oznajmiła: „zdecydowanie tak”.

„Na pewno uważam, że te wszystkie nieszczęsne nowatorskie wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne – one w ogóle mają zbyt niskie akcyzy, a już te nieszczęsne jednorazówki muszą mieć dodatkową opłatę ekologiczną środowiskową, bo naprawdę zaśmiecamy nimi planetę” – dodała Leszczyna.

Od 2022 roku zgodnie z przyjętym harmonogramem podnoszone są stawki akcyzy na napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie. Mapa drogowa zakłada, że podatek akcyzowy na: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrasta co roku o 5%, natomiast na papierosy, tytoń do palenia cygara, cygaretki oraz susz tytoniowy – o 10%.

(ISBnews)