• Szacuje się, że w 30 krajach europejskich ok. 20 milionów dorosłych w wieku 50-59 lat cierpi na schorzenia stanowiące czynnik ryzyka zachorowania na choroby wywoływane przez syncytialny wirus oddechowy (RSV).
• Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia profilaktykę RSV w tej grupie wiekowej przed zbliżającym się sezonem wzmożonych zachorowań.
• Nowe wskazania zostały zatwierdzone wcześniej w USA. Podobnych decyzji oczekuje się także w innych państwach, w tym w Japonii do końca tego roku.
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Arexvy przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) do stosowania u osób w wieku 50-59 lat z czynnikami ryzyka w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywołanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV). Od czerwca 2023 r. szczepionka jest dopuszczona do stosowania w Unii Europejskiej u osób w wieku 60 lat i starszych dorosłych w celu zapobiegania chorobie dolnych dróg oddechowych wywołanej przez syncytialny wirus oddechowy (RSV).
Dorośli z chorobami współistniejącymi, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca mają zwiększone ryzyko poważnych konsekwencji zakażenia wirusem RSV w porównaniu z ich rówieśnikami nie obciążonymi tymi chorobami. Zakażenie wirusem RS może zaostrzyć przebieg chorób przewlekłych i prowadzić do zapalenia płuc, hospitalizacji, a nawet śmierci.
Szacuje się, że w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego żyje około 65 milionów osób dorosłych w wieku od 50 do 59 lat, z czego ok. 20 milionów osób (jedna trzecia) cierpi na co najmniej jedną chorobę współistniejącą, która stanowi czynnik ryzyka zachorowania na choroby wywoływane przez RSV.
T
ony Wood, Chief Scientific Officer w GSK, powiedział: „Zakażenie RSV może mieć istotny wpływ na zdrowie osób starszych, zwłaszcza cierpiących na choroby współistniejące. Decyzja Komisji Europejskiej o rozszerzeniu grupy osób, które mogą korzystać ze szczepienia przeciwko RSV, o dorosłych w wieku 50–59 lat z czynnikami ryzyka, to krok w kierunku lepszej ochrony tej grupy osób już przed nadchodzącym sezonem wzmożonych zakażeń wirusem RS. Jesteśmy dumni, że jako firma możemy dostarczać rozwiązania profilaktyczne dla najbardziej zagrożonych rozwojem ciężkiej choroby w wyniku zakażenia RSV”.
Wniosek o rozszerzenie grupy osób uprawnionych do korzystania ze szczepionki przeciwko RSV został poparty pozytywnymi wynikami badania III fazy, w którym oceniono odpowiedź immunologiczną i profil bezpieczeństwa szczepionki przeciwko RSV firmy GSK u dorosłych w wieku 50–59 lat, w tym u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na chorobę dolnych dróg oddechowych wywołaną przez syncytialny wirus oddechowy ze względu na występowanie czynników ryzyka.
Prof. Dr. Tino F. Schwarz, Klinikum Würzburg Mitte, Würzburg, powiedział: „Jak wynika z szacunkowych danych, grupa pacjentów w wieku 50-59 lat z chorobami współistniejącymi, które stanowią czynnik ryzyka ciężkiego zakażenia wirusem RS jest bardzo duża. Udostępnienie im szczepionki może stanowić istotne wsparcie w zmniejszeniu obciążenia chorobą wywoływaną przez syncytialny wirus oddechowy. Mam nadzieję, że instytucje decydujące o polityce zdrowotnej w poszczególnych państwach zareagują szybko i dostosują rekomendacje w zakresie szczepień do decyzji Komisji Europejskiej”.
Oprócz zezwoleń amerykańskich i europejskich, firma GSK złożyła również wnioski o rozszerzenia stosowania szczepionki przeciwko syncytialnemu wirusowi oddechowemu o osoby dorosłe w wieku 50–59 lat z czynnikami ryzyka w Japonii i w innych krajach, gdzie są one teraz poddawane procesowi oceny.
Publikacja wyników trwających badań oceniających odpowiedź immunologiczną i profil bezpieczeństwa szczepionki przeciwko RSV firmy GSK u osób dorosłych w innych grupach wiekowych z występującymi czynnikami ryzyka i u osób dorosłych z niedoborami odporności spodziewana jest pod koniec 2024 r.