• Zapalenie płuc to poważne zagrożenie dla osób powyżej 65. roku życia i przewlekle chorych. W tej grupie wiekowej zapalenie płuc jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów. Szczególnie niebezpieczna jest postać inwazyjna, gdzie śmiertelność może sięgać nawet 50%.
• Pneumokoki są najczęstszą przyczyną pozaszpitalnych zapaleń płuc, a szczepienia stanowią skuteczną formę profilaktyki.
• W tym sezonie osoby po 65 roku życia z chorobami przewlekłymi m. in. przewlekłą chorobą serca (zawał, niewydolność serca), przewlekłą chorobą płuc (POChP, astma), przewlekłą niewydolnością nerek czy cukrzycą – mogą ponownie skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom.
• Zgodnie z najnowszymi zaleceniami szczepienia przeciw pneumokokom i grypie – można zrealizować na jednej wizycie!
Zapalenie płuc to jedno z najczęstszych chorób prowadzących do hospitalizacji dorosłych, szczególnie osób powyżej 65. roku życia. Głównymi sprawcami tych infekcji są bakterie
– pneumokoki, które są odpowiedzialne za najwyższą śmiertelność wśród zakażeń bakteryjnych. Przenoszą się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem, podobnie jak wirus grypy.
Zapalenie płuc to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Umiera na nią około 8% chorych, a w przypadku poważniejszych infekcji, śmiertelność w Polsce może wynosić nawet 50% u dorosłych.
Osoby starsze i przewlekle chore są szczególnie narażone na te infekcje, które mogą prowadzić do pobytu w szpitalu, pogorszenia zdrowia, a nawet śmierci.
Każdego roku ponad 1,5 miliona ludzi na świecie umiera z powodu zakażeń pneumokokowych, w tym około 1 milion z powodu zapalenia płuc. To tak, jakby każdego roku znikało miasto wielkości Warszawy. Pneumokoki stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego, dlatego tak ważne jest, aby się chronić.
W 2021 roku aż 99,3% osób, które trafiły do szpitala z powodu inwazyjnej choroby pneumokokowej, miało powikłania, którym można było zapobiec dzięki szczepieniom. Pacjenci hospitalizowani z powodu zapalenia płuc spędzają w szpitalu średnio ponad 12 dni. Około 1 na 8 osób wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii, a tyle samo osób musi być podłączonych do respiratora.
Kto powinien się zaszczepić? Zakażenia pneumokokowe mogą dotknąć ludzi w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najbardziej narażone są jednak małe dzieci do 2. roku życia oraz osoby powyżej 65 lat. Dzieci są często chronione dzięki obowiązkowym szczepieniom, ale niestety seniorzy rzadko się szczepią.
Dlatego szczepienia przeciw pneumokokom są szczególnie zalecane osobom starszym oraz dorosłym z grup ryzyka, czyli osobom z osłabionym układem odpornościowym (np. chorym na nowotwory), przewlekle chorym (np. na choroby serca, płuc, cukrzycę), a także tym, którzy nadużywają alkoholu lub palą papierosy.
Szczepienia przeciw pneumokokom dla dorosłych są tak samo ważne jak dla dzieci. Warto przed nadchodzącym sezonem infekcji dowiedzieć się więcej o profilaktyce zakażeń pneumokokowych i rozważyć szczepienie, które może ochronić przed poważnymi powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc.
Od 1 września zeszłego roku osoby powyżej 65. roku życia chorujące przewlekle i z grup ryzyka mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom. Wystarczy jedna wizyta u lekarza, aby zaszczepić się jednocześnie przeciw grypie i pneumokokom. Co ważne, szczepienie przeciw pneumokokom nie musi być powtarzane co roku, co jest wygodne dla pacjentów.