Czy każda apteka zapewnia pacjentowi odpowiednie wsparcie i bezpieczeństwo? Okazuje się, że nie zawsze. Fundacja Mercatus et Civis sprawdziła to i opisała w raporcie „Rynek farmaceutyczny w Polsce z perspektywy pacjenta. Analiza na podstawie badania Centrum Badań Marketingowych INDICATOR”.
Pacjenci alarmują, że dostęp do aptek jest coraz trudniejszy. Przez ostatnie kilka lat ich liczba znacząco spadała, a dziś ponad 400 gmin nie ma dostępu do żadnej apteki.
„Nie zapominajmy, że pacjent to również konsument, który ma swoje prawa, w tym prawo do bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Oczekujemy, że w każdej aptece pacjent otrzyma rzetelną informację na temat stosowanych leków od wykwalifikowanego specjalisty” – podkreśla Krzysztof Podgórski, prezes fundacji Mercatus et Civis, w przeszłości wieloletni miejski rzecznik konsumentów, a aktualnie także Prezes Zarządu Stowarzyszenia Rzeczników Konsumentów.
Raport wskazuje na istotne problemy w funkcjonowaniu aptek w Polsce. Badanie metodą „tajemniczego klienta” wykazało, że w 24% skontrolowanych placówek nie było farmaceuty. Według Prawa farmaceutycznego obecność magistra farmacji w aptece jest konieczna, aby ta mogła legalnie funkcjonować.
Kolejny alarmujący wniosek z przeprowadzonego badania, to brak dostępu do recept farmaceutycznych – można je uzyskać tylko w 42% badanych aptek. Co więcej, podczas realizacji badania doszło do sytuacji, w której osoba nieuprawniona chciała wystawić taką receptę. W dwóch przypadkach próbę podjął technik farmaceutyczny, co jest niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem.
Pełny raport dostępny jest na stronie fundacji.