AI pomoże w leczeniu Parkinsona

Zdjęcie. Para starszych siwych ludzi siedzi przy stole. Oboje w okularach. Kobieta z troską przygląda się mężczyźnie.

Choroba Parkinsona dotyka ponad 10 milionów ludzi na całym świecie, a częstotliwość jej występowania podwaja się co 25 lat – wynika z analiz Światowej Organizacji Zdrowia. Pomimo znaczących postępów medycznych, specjaliści wciąż w dużej mierze polegają na obserwacji objawów fizycznych, aby zrozumieć, co dzieje się w mózgach pacjentów, co utrudnia diagnozę i wczesną interwencję.

Dobrą wiadomością jest to, że do walki z tym schorzeniem zaprzęgnięto chmurę i AI. Dzięki umożliwieniu zbierania i analizy ogromnych ilości danych – od genomiki i obrazowania mózgu po doświadczenia zgłaszane przez pacjentów – badacze mogą teraz uzyskać bezprecedensowy wgląd w to złożone schorzenie neurologiczne.

„Chmura i sztuczna inteligencja rewolucjonizują badania i opiekę nad pacjentami z chorobą Parkinsona” – komentuje dr Rowland Illing, Global Chief Medical Officer and Director, Healthcare and Life Sciences, AWS. – „Wielu lekarzy nadal używa metod, z których w 1817 r. korzystał sam James Parkinson – skupiają się one na obserwacji fizycznych objawów. Technologia pozwala nam na dekodowanie czynników genetycznych na dużą skalę, przekształcanie doświadczeń pacjentów w dane gotowe do wykorzystania przez lekarzy, identyfikację kluczowych biomarkerów, mapowanie komórek mózgowych z niespotykaną szczegółowością i personalizowanie terapii, takich jak głęboka stymulacja mózgu”.

Obecnie większość terapii koncentruje się na zastąpieniu utraconej dopaminy – to właśnie jej niedobór, spowodowany utratą neuronów odpowiedzialnych za ich produkcję, jest przyczyną choroby. Dopamina jest potrzebna naszym mózgom do kontroli motorycznej, stąd jej brak powoduje znane wszystkim objawy fizyczne Parkinsona: sztywność, zmniejszona ruchomość rąk czy drgawki.

Naukowcy wciąż nie wiedzą, co powoduje wyłączenie neuronów produkujących dopaminę. Przez to nie są w stanie leczyć przyczyn choroby, a mogą jedynie reagować na jej objawy. Choć zastępowanie utraconej dopaminy może czasowo przywrócić normalną ruchliwość ciała, nie zatrzymuje postępu choroby.

Dokładne mapowanie mózgu pacjenta może umożliwić szerszy zakres terapii, wykraczający poza możliwości farmaceutyczne. Głęboka stymulacja mózgu (DBS) elektrycznie stymuluje starannie wybrane obszary mózgu w celu leczenia neurologicznych zaburzeń ruchowych. AI i chmura mogą pomóc uczynić tę opcję leczenia dostępną dla większej liczby pacjentów, czyniąc ją bardziej precyzyjną i mniej inwazyjną, jednocześnie zmniejszając skutki uboczne.

Kalifornijska firma Ultima Genomics opracowała oprogramowanie, algorytmy i szkolenie swoich modeli AI na AWS dla nowej generacji sekwenatora DNA. Ta skalowalna architektura obniża koszt sekwencjonowania całego ludzkiego genomu dziesięciokrotnie. Może to pomóc w poszerzeniu genetycznego zrozumienia choroby i umożliwić opracowanie terapii genowych do wprowadzania zmian w DNA w celu zapobiegania chorobie Parkinsona.

Icometrix wykorzystuje rozwiązania obrazowania AI do monitorowania zmian w objętości tkanki mózgowej i badania, jak te zmiany korelują z postępem choroby.

Realne wsparcie chorujących na Parkinsona wymaga całościowego podejścia do tego wyzwania. Lepsze zrozumienie pozwala na wcześniejsze diagnozowanie i możliwość zastosowania szerszego zakresu terapii, które mogą znacznie poprawić jakość życia chorych. Szersza świadomość eliminuje piętno życia z chorobą i zwiększa zainteresowanie technologiami, które mogą lepiej wspierać pacjentów. Wspólne działania w ramach badań klinicznych i projektów badawczych zwiększają poczucie sprawczości pacjentów, przybliżając jednocześnie możliwość wyleczenia.

We wszystkich tych obszarach ogromne postępy osiągane są dzięki wysiłkom pacjentów z chorobą Parkinsona, ich rodzin, opiekunów i pracowników medycznych. A im więcej danych zostanie przeanalizowane przez AI, tym większa szansa na znalezienie źródła choroby, co jest jedyną drogą do postępu.

Kapitał na Zdrowie