Cukrzyca typu 2 – poważne powikłanie choroby otyłościowej. Jak ją powstrzymać, zanim będzie za późno?

Tekst promocyjny

Na cukrzycę choruje co najmniej 3,2 mln Polaków, a 5 mln ma tzw. stan przedcukrzycowy. Aż 85-90 proc. chorych, czyli prawie 3 mln Polaków, cierpi na cukrzycę typu 2. Specjaliści podają, że blisko 90% dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 zmaga się też z nadwagą lub otyłością . Okazuje się, że nawet nieduża redukcja masy ciała, może znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby a nadzieje dają również nowoczesne metody leczenia obu chorób.

Według raportu „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne” otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 aż o 450%. Wczesna interwencja, leczenie otyłości i zmiana stylu życia mogą prowadzić nawet do pełnej remisji cukrzycy typu 2.

„Skutecznie redukując co najmniej 15% – 20% wyjściowej masy ciała pacjenta chorującego na otyłość, jesteśmy w stanie uzyskać remisję cukrzycy typu 2 u ponad 68% osób. U tych, którzy redukują ponad 20% wyjściowej masy ciała, jesteśmy w stanie osiągnąć remisję cukrzycy u około 80% pacjentów. Jest to niebywałe, bo do tej pory nie mieliśmy takich narzędzi. Nie wiedzieliśmy, że skuteczna, tak naprawdę nieduża redukcja masy ciała, może tak znacząco wpłynąć na remisję tej groźnej choroby” – mówi prof. Lucyna Ostrowska, Prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Podobne wnioski mają sami pacjenci. Jak mówi Ewa Godlewska, Prezes FLO- Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości: „Niektórzy z naszych Ambasadorów doświadczyli remisji cukrzycy typu 2, bo w końcu zaczęli leczyć jej pierwotną przyczynę – chorobę otyłościową. Niestety, większość pacjentów przez lata jest leczonych tylko z powodu cukrzycy typu2., a choroba otyłościowa pozostaje niezdiagnozowana i nie jest leczona”.

Nowoczesna medycyna szansą dla pacjentów.

Prof. Leszek Czupryniak, diabetolog i kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, zwraca uwagę na prawdziwą rewolucję w diabetologii – nowoczesne leki oraz systemy ciągłego monitorowania glikemii (CGM), które pozwalają znacznie lepiej kontrolować cukrzycę. Dzięki nim wielu pacjentów już na początku leczenia zauważa poprawę samopoczucia i spadek masy ciała. Profesor podkreśla jednak, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania cukrzycy typu 2 jest odpowiednie leczenie otyłości. W końcu – dodaje – „do pacjentów zaczyna docierać trudna prawda: bez leczenia otyłości będą musieli przyjmować leki przeciwcukrzycowe do końca życia”.

Polska znajduje się w czołówce krajów o najszybszym wzroście liczby osób z chorobą otyłościową. Według prognoz NFZ w 2035 roku ponad 35% dorosłych Polaków i ponad 25% dorosłych Polek będzie zmagać się z otyłością. O tym, jak skutecznie lecząc otyłość, można doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2, opowiedzieli sami pacjenci oraz eksperci w filmie w ramach kampanii „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz”, która w tym roku nosi hasło: „Powikłaniom otyłości mówimy NIE”.
https://www.youtube.com/watch?v=cOCadgLoyn0

 

 

Kapitał na Zdrowie