Czas spojrzeć na schizofrenię szerzej

Schizofrenia jest jedną z najbardziej stygmatyzujących i najcięższych chorób przewlekłych z obszaru zdrowia psychicznego. To także poważne wyzwaniem dla zdrowia publicznego, ze znaczącymi konsekwencjami osobistymi, społecznymi i ekonomicznymi.

Schizofrenia to choroba przewlekła, która ogranicza możliwość funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie. Charakteryzuje ją czasowe występowanie ostrych zaburzeń psychotycznych, w czasie których dochodzi do głębokich zaburzeń myślenia, wpływających na język, percepcję i emocje chorego. Pojawiają się zaburzenia afektywne, urojenia, omamy i wszystkie inne objawy związane ze schizofrenią – to jest bardzo trudna sytuacja zarówno dla chorego jak i jego otoczenia.

„Schizofrenia jest chorobą, która ma dość dobrze opisaną epidemiologię. W różnych badaniach częstość występowania schizofrenii wynosi od ponad 0,5 do 1 proc. populacji. Spodziewalibyśmy się w związku z tym, że chorych na schizofrenię w Polsce jest od około 250 tys. do 400 tys. osób. Jeżeli chorych przybywa to nie dlatego, że choroba występuje częściej tylko dlatego, że wizyta u psychiatry w Polsce staje się na szczęście w coraz mniejszym powodem do wstydu. Do specjalistów zgłasza się coraz większa grupa pacjentów, którzy nie byli wcześniej leczeni. A liczba nieleczonych pacjentów sięgała nawet 50 proc. chorych. Jednak obecnie liczba ta systematycznie maleje. Obecnie szacujemy, że około 1/3 chorych na schizofrenię nie jest w Polsce leczonych, ponieważ nie zgłaszają się do specjalisty. Według raportu „Schizofrenia z objawami negatywnymi. Obciążenie chorobą pacjentów i ich bliskich” obecnie pod opieką lekarza psychiatry jest w Polsce około 180 tys. osób zmagających się ze schizofrenią, a tak jak mówiłem wcześniej szacunkowa liczba chorych na schizofrenię w Polsce to co najmniej 250 tys. osób” – tłumaczył w rozmowie z ISBzdrowie prof. Adam Wichniak, kierownik odddziału dziennego dla pacjentów z zaburzeniami afektywnymi i psychotycznymi.

Pacjenci chorujący na schizofrenię stanowią drugą co do wielkości grupę osób leczonych psychiatrycznie. Według danych epidemiologicznych w Polsce żyje około 250 tys. osób zmagających się z chorobą, a 180 tys. z nich korzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej. Według dostępnych danych NFZ ok. 900 dzieci w wieku 12-17 lat jest leczonych z rozpoznaniem tej choroby w Polsce.

Podstawą leczenia jest farmakoterapia.

Tradycyjne podejście do schizofrenii koncentruje się przede wszystkim na interwencjach w zakresie zdrowia psychicznego, jednak pojawiające się dowody podkreślają potrzebę przyjęcia perspektywy zdrowia mózgu – takiej, która uznaje wzajemne oddziaływanie między uwarunkowaniami biologicznymi, psychologicznymi i społecznymi.

Dlatego odbędzie się okrągły stół poświęcony jakości opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży z naciskiem na zdrowie mózgu – przypadek schizofrenii, oparty na drugiej i trzeciej fazie projektu Rethinking Schizophrenia. Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zbada, w jaki sposób wczesna interwencja, innowacyjne metody leczenia i reformy polityki społecznej mogą przekształcić opiekę nad schizofrenią w całej Europie.

Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca 2025 r. w Warszawie w Pałacu Staszica podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Eksperci omówią kluczowe zalecenia dotyczące polityki ukierunkowanej na młodzież, w tym programy wczesnego wykrywania, dostęp do innowacyjnych terapii farmakologicznych i psychospołecznych, zintegrowane modele opieki i cyfrowe rozwiązania zdrowotne. Okrągły stół podkreśli znaczenie zajęcia się kwestią jakości opieki nad zdrowiem dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia mózgu – przypadek schizofrenii.

Wśród uczestników znajdą się czołowi psychiatrzy, neurolodzy, decydenci w dziedzinie zdrowia publicznego i spraw społecznych, edukacji, zatrudnienia i przedstawiciele pacjentów, wspierając multidyscyplinarny dialog na temat łączenia badań, praktyki klinicznej i polityki. Dyskusja skupi się na wdrożeniu ram zdrowia mózgu, które priorytetowo traktują profilaktykę, spersonalizowaną opiekę i długoterminową rehabilitację.

Organizatorzy : European Brain Council, Mental Power Fundacja dla Zdrowia Mózgu
Rejestracja:  Zarejestruj się za pomocą tego linku.

Wydarzenie to opiera się na drugiej i trzeciej fazie realizowanego przez EBC projektu Rethinking Schizophrenia, który bada, w jaki sposób wczesna interwencja, innowacyjne metody leczenia, rozwiązania cyfrowe oraz reformy polityki społecznej mogą przekształcić opiekę nad schizofrenią w całej Europie. Podczas debaty zaprezentowane zostaną wyniki analizy dotyczące Polski. Jego partnerem medialnym jest ISBzdrowie.

Kapitał na Zdrowie