czwartek, 21 października, 2021
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

W pandemii zaciągnęliśmy kosztowny dług zdrowotny!

25 marca 14:00 - 17:00

Warsaw Enterprise Institute zaprasza do śledzenia cyklu publikacji i debat „Polska w pandemii”, w których eksperci think-tanku oraz zaproszeni goście podejmują się oceny funkcjonowania państwa polskiego w pandemii w czterech różnych aspektach: ochrony zdrowia, działania aparatu przymusu, ratowania gospodarki i zarządzania nastrojami społecznymi. Raporty będą publikowane co czwartek, począwszy od 25 marca.

W czwartek 25.03 światło dzienne ujrzy Raport nt. ochrony zdrowia w pandemii, którego autorem jest lekarz medycyny Paweł Basiukiewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.

W raporcie zwrócono uwagę, że przed pandemią polska ochrona zdrowia nie wyróżniała się szczególnie na tle innych krajów Europy (poza chronicznym niedofinansowaniem), toteż o jej funkcjonowaniu w czasie pandemii zadecydowały konkretne decyzje podjęte w 2020 r. – m.in. ta o zwalczaniu pandemii za pomocą lockdownów i zaostrzania reżimu sanitarnego. Główną metodą zwalczania pandemii w Polsce stało się odsuwanie problemu poprzez wydłużanie obecności koronawirusa, czyli tzw. „spłaszczanie krzywej”. Stosowane w ochronie zdrowia nadzwyczajne procedury izolacyjne, dezynfekcyjne, zabezpieczające przed możliwością zakażenia doprowadzają do zaniedbań na polu diagnostyki i leczenia zarówno chorych na „COVID,” jak i „non-COVID”. Np. na początku pandemii doszło do 11–12% spadku ilości zgłoszeń telefonicznych z powodu bólu w klatce piersiowej, ponad 20% spadku diagnozy „zawał serca” postawionej przez zespół ratownictwa medycznego oraz ok. 40% spadku liczby zawałów serca wg raportów przekazywanych do NFZ. Ów spadek nie wynikał, rzecz jasna, z nagłej poprawy zdrowia Polaków, a z tego, że wielu z tych zawałów po prostu nie zgłoszono. W efekcie pandemicznej zapaści ochrony zdrowia Polska znalazła się w europejskiej czołówce niechlubnego rankingu nadliczbowych zgonów.

Efektem nadreakcji na pojawienie się wirusa jest narastający dług zdrowotny, czyli przesunięcie w czasie realizacji świadczeń we wszystkich dziedzinach medycyny. Na nadwyżkowe zgony należy patrzeć jak na bardzo wysokie oprocentowanie tego długu, które przyjdzie nam spłacać przez wiele lat.

W debacie wezmą udział:
lek. Paweł Basiukiewicz – kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, autor raportu WEI;

prof. Andrzej Zybała – politolog, kierownik Katedry Polityki Publicznej w Szkole Głównej Handlowej;

Maria Libura – kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej;

dr n. med. Tomasz Maciejewski – dyrektor Instytutu Matki i Dziecka;

Jerzy Milewski – ekspert rynku farmaceutycznego i medycznego, przedsiębiorca, członek Narodowej Rady Rozwoju;

Tomasz Wróblewski – Prezes Warsaw Enterprise Institute;

Sebastian Stodolak (moderator) – Szef Departamentu Badań i Analiz WEI.

Szczegóły

Data:
25 marca
Czas:
14:00 - 17:00