Ruszyła ogólnonarodowa debata o zdrowiu

„Zmiany w służbie zdrowia dotyczą nas wszystkich, to nasza wspólna troska i odpowiedzialność. Na ochronę zdrowia przeznaczymy znacznie więcej pieniędzy niż dotychczas. To będzie skokowy wzrost – do poziomu 6% PKB w ciągu najbliższych kilku lat. W latach 2018-2024 zgodnie z „ustawą 6 procent” planujemy przekazanie na zdrowie ponad 830 miliardów złotych. Chcemy, aby te ogromne środki finansowe były dobrze i efektywnie wydane i aby poprawiły stan zdrowia całego społeczeństwa oraz komfort wszystkich pacjentów. Dlatego zapraszam do dyskusji pacjentów, pracodawców, lekarzy, pielęgniarki i przedstawicieli innych zawodów medycznych, samorządy, wyższe uczelnie i ekspertów. Słowem – zapraszam do dialogu wszystkich, którym zależy na poprawie sytuacji zdrowotnej Polaków. Ustalmy wspólnie, jak chcemy kształtować system ochrony zdrowia, jakie wytyczyć priorytety i jak je osiągnąć. Liczę na to, że w wyniku ogólnonarodowej debaty powstanie strategia odpowiedzialnego rozwoju dla polskiej ochrony zdrowia. Wspólnie określimy zarówno bieżące zadania, ale też bardziej odległe cele, wytyczone na co najmniej 10 lat naprzód. Wypracujemy przyszły kształt naszej służby zdrowia” – wyjaśniał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Jak podkreśla resort ogólnonarodowa debata ma odpowiedzieć przede wszystkim na trzy najważniejsze pytania: jak podzielić, jak najlepiej zainwestować zwiększone wydatki publiczne na ochronę zdrowia; co zrobić, abyśmy jako społeczeństwo i poszczególni obywatele żyli w dobrym zdrowiu jak najdłużej; w jaki sposób państwo powinno być odpowiedzialne za zdrowie obywateli i pomagać im w dbaniu o swoje zdrowie.
W komitecie organizacyjnym debaty znaleźli się m.in.: Małgorzata Gałązka-Sobotka, prof. Górski, prof. Paruch, prof. Czauderna. Komitet zaproponował kandydatów do szerokiej rady programowej: ekspertów od zdrowia, ekonomii, przedstawicieli zawodów medycznych, pacjentów, przedsiębiorców, byłych ministrów zdrowia.
W dyskusji o tym, jak powinien wyglądać system ochrony zdrowia, punktem wyjścia będzie zarówno zaplanowany wzrost wydatków publicznych, jak też starzenie się społeczeństwa, wyzwania epidemiologiczne oraz rozwój technologii.
„Z licznych analiz wynika, że opieka zdrowotna jest najważniejszym problemem społecznym w Polsce. Został on również uznany przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé za pierwsze zadanie rządu, bowiem stan służby zdrowia stanowi bezpośrednio o jakości życia w Polsce” – uważa prof. Waldemar Paruch kierujący Centrum Analiz Strategicznych, nazywany „mózgiem rządu”.
„Choroby nowotworowe i choroby układu krążenia – to dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków. Odpowiadają za ponad 70 proc. wszystkich zgonów. W swoim exposé Premier zapowiedział nie tylko wzrost wydatków na ochronę zdrowia, ale też wskazał wyraźnie, że profilaktyka i leczenie tych chorób będą priorytetami rządu. Dzięki temu właśnie teraz możemy zaproponować wiele korzystnych dla pacjentów zmian w systemie opieki onkologicznej i kardiologicznej. One również powinny być przedyskutowane w czasie ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia” – uściśla prof. Tomasz Hryniewiecki, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Rada programowa będzie pracowała w podgrupach tematycznych (harmonogram poniżej). Na końcu ma powstać dokument strategiczny dotyczący przyszłego kształtu ochrony zdrowia.

Harmonogram konferencji, które będą się składać na ogólnonarodową debatę „Wspólnie dla Zdrowia”:

czerwiec 2018, Warszawa – Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej
wrzesień 2018, Krynica Zdrój – Medycyna, finanse, gospodarka
październik 2018, Łódź – Własność, zarządzanie, odpowiedzialność
grudzień 2018, Lublin – Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój
luty 2019, Gdańsk – Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta
kwiecień 2019, Białystok – Innowacje, technologie, efektywność
czerwiec 2019, Warszawa – Społeczny Program Zdrowie 2020+