Bioton pracuje nad analogami insulin, tnie zadłużenie, liczy na zysk w 2018 r.

Bioton dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży SciGen – w wysokości ok. 100 mln zł – planuje zmniejszyć zadłużenie w bankach o kwotę ok. 30-35 mln zł, a pozostałe ok. 60 mln zł przeznaczyć na rozwój własnych analogów insulin w tym i przyszłym roku. 2018 rok Bioton ma zakończyć zyskiem netto. Spółka chce w 2020 rozpocząć rozmowy w sprawie komercjalizacji dwóch analogów z jednym z największych koncernów farmaceutycznych, poinformował prezes Robert Neymann.

„Sprzedajemy ScieGen do chińskiej spółki Yifan za kwotę 26,7 mln USD w gotówce, przejmujemy licencję insulinową wycenianą na 30 mln USD, utrzymujemy obecną dystrybucję insuliny i umarzamy pozostałą część pożyczki, co nie będzie miało wpływu na wynik Biotonu. To by oznaczało, że do Biotonu wpłynie ok. 100 mln zł z tej transakcji. Zakładamy, że 30-35 mln zł pójdzie do banków, by zredukować dług. Pozostanie nam ponad 60 mln zł, które będą przeznaczone na prace nad naszymi analogami insulin” – powiedział Neymann podczas spotkania z dziennikarzami.

Środki z transakcji powinny wpłynąć do spółki najpóźniej na początku III kw. br.

Prezes podkreślił, że celem Biotonu jest opracowanie w ciągu 4 lat dwóch analogów insulin na trzy kierunki: Europę, Stany Zjednoczone oraz Chiny. W końcowym etapie – w trakcie badań klinicznych lub bezpośrednio po ich zakończeniu Bioton będzie chciał skomercjalizować produkt z udziałem dużej firmy farmaceutycznej.

„Pociąg z analogami rusza ze stacji. Mamy ostatnią chwilę, by do niego wskoczyć. Pieniądze na ten rok i część przyszłego – czyli na jakieś 18-24 miesiące – są opanowane. One będą bardziej potrzebne, gdy będziemy zbliżali się do końcowego etapu. Zakładamy, że będziemy chcieli to zrobić z jakąś dużą firmą farmaceutyczną – na etapie badań klinicznych lub po badaniach. Myślę, że w 2020 roku zaczniemy intensywnie rozmawiać z partnerami” – powiedział Neymann. Wśród potencjalnych partnerów prezes wymienił m.in. Sandoz, TEVĘ i Novartis.

Prezes poinformował, że „od dziś” do czasu rozpoczęcia sprzedaży swoich dwóch analogów Bioton będzie potrzebował od 70 do 90 mln USD, z czego większość środków pochłoną badania kliniczne oraz procesy rejestracyjne na poszczególnych rynkach.

Neymann wskazał, że wartość światowego rynku insulin w 2017 r. wyniosła 40 mld USD, zaś analogi w ciągu 6 lat wzrosły prawie dwukrotnie.

„To pokazuje, jak duża jest progresja. Ona będzie trwała ze względu na tryb życia, długość życia ludzi oraz poprawę diagnostyki. Segment RHI (insuliny ludzkiej), w którym jest Bioton to 10% światowego rynku i on słabo rośnie, ale cały czas tam jest przestrzeń. Bioton musi znacząco zwiększyć wolumen sprzedawanej insuliny ludzkiej. Dla światowego Top 3 utrzymanie sprzedaży insulin ludzkich jest priorytetem ze względu na sprzedaż analogów w dalszych etapach leczenia. Jednak takie podejście sprawia, że firmy te mogą dyktować znacznie niższe, konkurencyjne ceny” – podkreślił prezes.

Top 3 producentów insulin to NovoNordisk, Eli Lilly oraz Sanofi. Mają oni 70% światowego rynku insulin. Grupa pozostałych konkurentów zdominowana jest przez firmy z Azji.

„Zakładamy, że Bioton jako firma z Unii byłby graczem, który może złożyć oferty konkurencyjne cenowo na rynku amerykańskim. Czeka nas dalsza presja cenowa na światowym rynku, powinniśmy starać się odzyskiwać wolumeny, a więc zwiększać sprzedaż – także w Polsce” – wskazał.

Neymann poinformował, że strategicznie Bioton chce być preferowanym dostawcą kompletnych rozwiązań diabetologicznych.

„Interesuje nas zarówno pacjent, lekarz, jak i cała społeczność diabetologiczna. Jeśli będziemy mieli leki, insulinę, urządzenia i na tym się skoncentrujemy, to będziemy preferowanym dostawcą. Świat będzie poszukiwał nowych rozwiązań. Będziemy musieli rozwijać nowe formy leków, dlatego nasz dział R&D napawa optymizmem – właściwi ludzie już tam są” – powiedział Neymann.

Prezes poinformował, że spółka liczy, iż cały ten rok zakończy zyskiem netto.

„Wypadałoby, żeby dostarczać pozytywne wyniki, chcemy widzieć poprawę wskaźników rentowności i samych kwot. Zakładamy, że ten rok powinien być zakończony zyskiem netto” – powiedział prezes.

Bioton jest obecnie w trakcie realizacji radykalnego plany redukcji kapitału pracującego.

„Wprowadziliśmy restrykcyjny program reorganizacji, renegocjacji warunków handlowych z dostawcami. Skutkowało to tym, że z kapitałem pracującym zeszliśmy ze 100 mln zł w maju 2017 do 54 mln zł w grudniu, co było radykalną poprawą. W tym roku dążymy, by zejść do 10 mln zł, a jeśli dobrze pójdzie – i do zera, co oznacza poprawę o kolejne 44 mln zł” – powiedział Neymann.

„W tej chwili jesteśmy w granicach 28-32 mln zł i sukcesywnie schodzimy z tym. To wysiłek, który będzie procentował. Radykalnie poprawiliśmy też nasze relacje z dostawcami” – podsumował prezes.

Bioton to polska spółka biotechnologiczna zajmująca się produkcją leków. Założona w 1989 roku, od sierpnia 2004 r. działa jako spółka akcyjna, od 16 marca 2005 r. notowana jest na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)