Niemcy: produkty HNB są znacznie zdrowsze

Niemiecki Federalny Instytut Oceny Ryzyka (BfR) – oddział Federalnego Ministerstwa Wyżywienia i Rolnictwa odpowiedzialny za ocenę zagadnień dotyczących ochrony konsumentów – opublikował wyniki swojej niezależnej oceny produktu IQOS, gdzie tytoń jest podgrzewany a nie spalany. Badanie, opublikowane w „Archives of Toxicology”, analizowało główny aerozol IQOS przy użyciu programu Health Canada Intense Smoking Regimen.

Badania potwierdzają, że poziomy głównych czynników rakotwórczych są znacznie zmniejszone w emisji analizowanego produktu HNB (heat not burn) w stosunku do zwykłych papierosów i to o około 80-90 proc., a w przypadku niektórych substancji smolistych aż o 99 proc.

W związku z tymi wynikami BfR wezwał do ustanowienia standardów produktów dla podgrzewanych wyrobów tytoniowych, a za wyrób referencyjny uznał IQOS-a. „Proponujemy, aby nowe produkty HNB były w stanie osiągać porównywalne lub niższe poziomy HPHC w emisjach analizowanego urządzenia, aby potwierdzić korzyści w kontekście ogólnej oceny ryzyka ” – piszą w raporcie.

„Jest prawdopodobne, że znaczące zmniejszenie uwalniania substancji podejrzewanych o szkodliwy wpływ na zdrowie wiązać się będzie z niższym ryzykiem dla zdrowia w porównaniu z papierosami” – podsumowuje niemiecki instytut.