Pharmena ma zgodę na wprowadzenie na rynek 1-MNA jako składnika nowej żywności

Pharmena otrzymała zgodę na wprowadzenie na rynek cząsteczki 1-MNA jako składnika nowej żywności. Finalna akceptacja ze strony Komisji Europejskiej otwiera spółce drogę do wdrożenia innowacyjnego suplementu diety stosowanego w profilaktyce miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych na rynki wszystkich krajów UE, podała firma. Pierwsze suplementy Pharmeny na polskim rynku mają się pojawić w IV kwartale tego roku.

„Otrzymanie zgody od Komisji Europejskiej to przełomowy w rozwoju działalności Pharmeny moment. Jesteśmy dumni, bo od czasu wprowadzenia przepisów prawnych dot. rejestracji nowej żywności, tj. od roku 1997, żadnej innej firmie z Polski nie udało się zarejestrować zupełnie nowej cząsteczki. To tylko uświadamia, jak wymagający jest to proces” – powiedział prezes Konrad Palka, cytowany w komunikacie.

Operacyjnie Pharmena już jest przygotowana do rozpoczęcia wdrożenia gotowego produktu na rynek.

„Spółka posiada dostęp do odpowiednich mocy produkcyjnych oraz dysponuje zastrzeżonym znakiem towarowym na terenie UE. Ostatnio też zastrzegła swoje dowody i dane naukowe, dzięki czemu posiada wyłączne prawo do wprowadzania do sprzedaży suplementów diety zawierających 1-MNA przez okres 5 lat, w tym również we wskazaniach nie objętych ochroną patentową” – czytamy w komunikacie.

Spółka posiada ochronę patentową do 2025-27 r. na większości światowych rynkach (Ameryka Północna, Europa, Meksyk, Chiny, Japonia, Australia).

„Mając zgodę możemy już ruszać z produkcją suplementu. Zakładamy, iż przygotowanie do produkcji i sama produkcja potrwają ok. 4 miesięcy. Chcemy wyjść z gotowym produktem na rynek w Polsce w czwartym kwartale br., natomiast w przyszłym roku na pierwsze dwa wybrane rynki europejskie” – dodał prezes.

Suplement OTC zawierający 1-MNA będzie innowacyjnym produktem posiadającym zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz do stymulowania produkcji endogennej (naturalnej) prostacykliny, wskazała spółka.

„Niski poziom prostacykliny w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Badania naukowe wykazały, iż suplementacja 1-MNA u ludzi może stać się uniwersalnym podejściem przedłużającym ludzką długość życia. Pharmena obecnie będzie jedynym na świecie producentem produktów mających w składzie 1-MNA” – podała Pharmena w komunikacie.

Podkreśliła, że na świecie cały czas obserwuje się wzrost popytu na suplementy diety, w związku z rozprzestrzenianiem się mody na zdrowy tryb życia. Europejski rynek wszystkich suplementów OTC jest wart 10 mld USD. Wartość globalnego rynku preparatów OTC stosowanych w segmencie serce, lipidy i układ krążenia szacuje się na kilka mld USD.

Pharmena to spółka biotechnologiczna, której głównym obszarem działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów powstałych na bazie opatentowanej fizjologicznej i naturalnej substancji czynnej 1-MNA. Jest notowana na NewConnect od 2008 r.

(ISBnews)