Nie wykorzystano 0,73 proc. zakupionych szczepionek przeciwko pneumokokom

Niewykorzystane szczepionki przeciwko pneumokokom pochodzą z zakupu 1 200 000 dawek zrealizowanego w grudniu 2016 r. Dotyczy to 8 723 sztuk, co stanowi 0,73 proc. z całości dokonanego zakupu – informuje Ministerstwo Zdrowia. „Do niewykorzystania niewielkiej liczby szczepionek doszło z powodu niższego niż zakładano poziomu realizacji szczepień przeciwko pneumokokom w okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. pomimo wzmożonego nadzoru nad wyszczepialnością. Miało to związek z sezonem infekcyjnym – wzrost zachorowań wpływa na ograniczenie liczby dzieci do kwalifikowanych szczepień” – czytamy dalej.

Zakup szczepionki przeciwko pneumokokom w 2016 r. był związany z wprowadzeniem do Programu Szczepień Ochronnych nowego populacyjnego szczepienia dla dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r. (dotąd szczepieniem obowiązkowym były objęte wyłącznie dzieci z grup ryzyka – populacja ok. 42 tys. dzieci).

Szczepionka musiała zostać zabezpieczona do realizacji procedury z chwilą wejścia w życie obowiązku szczepień – z dniem 1 stycznia 2017 r. Szczepienia są prowadzone w całym cyklu tym samym preparatem, stąd zakup liczby dawek zabezpieczającej realizację szczepień w schemacie 3-dawkowym. Minister zdrowia jest zobowiązany do zapewnienia szczepionki do szczepień obowiązkowych dla wszystkich dzieci. Dokładne oszacowanie liczby dawek było dodatkowo utrudnione w związku z tym, że było to nowe obowiązkowe szczepienie, realizowane po raz pierwszy dla całej populacji dzieci.

W celu zminimalizowania strat szczepionki minister zdrowia we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przeprowadził kampanię „Wiosna bez pneumokoków” trwającą od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. W jej ramach bezpłatnie zostało zaszczepionych 125 000 dzieci do 5 r. ż., które nie były objęte obowiązkowym szczepieniem.