Europejskie Centrum Zdrowia Otwock z rozszerzoną rzeczywistością kliniczną krakowskiej firmy MedApp

Europejskie Centrum Zdrowia Otwock oraz MedApp rozpoczynają kolejny etap wspólnych prac nad rozwojem rzeczywistości rozszerzonej oraz wprowadzeniem metod sztucznej inteligencji do zastosowań w medycynie. Przedmiotem podpisanej umowy jest współpraca w celu opracowania standardów i procedur w zakresie obrazowania medycznego metodą rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality, AR), a tym samym pogłębiania wiedzy o możliwościach klinicznego zastosowania badań AR – w szczególności jako wsparcia dla specjalistycznych procedur medycznych przeprowadzanych w otwockiej placówce.

„Jeszcze kilka lat temu wykorzystanie sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości w medycynie uznawane było za zbędną fanaberię i daleką przyszłość. Obecnie wiemy już, że jest to rozwiązanie faktycznie już dzisiaj ułatwiające pracę lekarzom. Nasza aplikacja CarnaLife® uwydatnia pozyskane podczas badań strategiczne dane, które łatwo przeoczyć komuś, kto nie jest specjalistą. Specjalista za to uzyska dane znacznie szybciej, a więc efektywniej. Dlatego też nasz system stał się również nieocenioną pomocą naukową. Rozszerzona rzeczywistość i sztuczna inteligencja w praktyczny sposób pomaga np. w przygotowaniu do zabiegu, będąc dla operatora partnerem i suflerem, nie konkurentem” – podkreśla Mateusz Kierepka, prezes MedApp.

Badania nad AR w zakresie poznania możliwości techniki i technologii ich wdrożenia do celów medycznych prowadzone będą w szczególności z zastosowaniem gogli holograficznych (Microsoft HoloLens), w celu zastosowania już wytworzonych oraz opracowywania nowych procedur diagnostyczno-leczniczych z zastosowaniem AR w dziedzinie kardiologii i onkologii. Specjalności te, obok chirurgii i urologii, stanowią główny obszar specjalistycznej działalności leczniczej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Otwocka Klinika Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych CMKP kierowana przez profesora Adama Torbickiego jest placówką, która wielokrotnie wyróżniała się w kraju swoją innowacyjnością.

„W 2013 roku jako pierwszy ośrodek w Polsce i jeden z pierwszych na świecie rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów balonowej angioplastyki płucnej (BPA). W kolejnym roku nasz zespół otrzymał nagrodę Złotego Skalpela za wybitną innowację w medycynie. Po pięciu latach, mając doświadczenie z ponad 300 wykonanych zabiegów, nadal jesteśmy liderami tego sposobu leczenia, a przede wszystkim cieszymy się z rosnącej grupy wyleczonych pacjentów. Wiemy też, jak ważna w wykonywaniu zabiegów BPA jest dokładna diagnostyka obrazowa. Stąd nasze zainteresowanie rzeczywistością rozszerzoną” – tłumaczy prof. Marcin Kurzyna, kardiolog interwencyjny z ECZ Otwock, zastępca kierownika kliniki.

Diagnostyka obrazowa od początku była autem szpitala im. Fryderyka Chopina – placówka jako pierwsza w Polsce już od wielu lat umożliwia pacjentom dostęp do badań przy zastosowaniu 3-teslowego, dwunadajnikowego, 32-kanałowego rezonansu magnetycznego. Zakład Diagnostyki Obrazowej dysponuje także wielowarstwowym tomografem komputerowym z opcją interwencyjną, cyfrową mammografią 3D z tomosyntezą obrazu oraz cyfrowym systemem biopsji stereotaktycznej.

„Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny lekarz przystępujący do operacji lub zabiegu interwencyjnego posiada pełną wiedzę o szczegółowej anatomii operowanego pacjenta i jest ona przedstawiana przez lekarza radiologa często w sposób wręcz trójwymiarowy, ciągle jednak na dwuwymiarowym, płaskim monitorze” – zauważa dr Łukasz Kownacki, radiolog z ECZ Otwock.

Kolejnym krokiem było zatem wyświetlanie w pełni trójwymiarowe – za pomocą technologii holograficznej w rzeczywistości rozszerzonej wspieranej przez algorytmy sztucznej inteligencji. W tym zakresie klinika już w 2017 r. współpracowała z MedApp, wprowadzając podczas zabiegu po raz pierwszy na świecie hologram przedstawiający przestrzennie dane obrazowe pacjenta z przewlekłą zatorowością płucną. Od tego czasu zespoły ECZ i MedApp skutecznie współdziałały przy kilku kolejnych zabiegach BPA, a zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane także przy innych wysokospecjalistycznych procedurach medycznych.

„Hologram na sali zabiegowej posłużył jako wsparcie skomplikowanego zabiegu BPA. Prezentacja śródzabiegowa za pomocą AR pozwala na bieżącą optymalizację strategii postępowania oraz powoduje, że zabieg jest przeprowadzany w bardziej bezpieczny i efektywny sposób. Przyczynia się również do zmniejszenia objętości używanego środka kontrastowego, co ma znaczenie dla bezpieczeństwa nerek” – komentuje prof. Kurzyna.

Podpisana umowa zakłada integrację środowiska medycznego ECZ i pracowników MedApp, której zadaniem będzie prowadzenie interdyscyplinarnego i merytorycznego dialogu na temat wdrożenia technik AR do praktyki klinicznej na przykładzie zaawansowanej, specjalistycznej działalności medycznej prowadzonej przez ECZ Otwock. Strony deklarują chęć rozwijania współpracy nie tylko w zakresie prowadzenia wspólnie badań w wyżej wymienionym zakresie, ale także wspólnego świadczenia usług, dostarczania sprzętu oraz wymiany doświadczenia na rzecz innych podmiotów, docelowo na zasadach komercyjnych.