Masz pomysł na walkę ze smogiem? Zgłoś go w Smogathonie

Do 12 sierpnia startupy z całego świata mogą zgłaszać swoje innowacyjne projekty dotyczące walki ze smogiem na tegoroczną edycję Smogathonu. Półfinały konkursu odbędą się w październiku na kilku kontynentach, a finał zaplanowano na 19 listopada w Krakowie.

Do tej pory do Smogathonu 2018 zgłosiły się startupy m.in. z Australii, Brazylii, Chin, Chorwacji, Izraela, Niemiec, Gibraltaru, Hongkongu, Indii, Włoch, Ugandy czy Stanów Zjednoczonych – informuje przedstawicielka organizatorów Kamila Knap.

Smogathon to inicjatywa non-profit, która powstała w 2015 r. w Krakowie. Organizatorzy konkursu poszukują najlepszych innowacji technologicznych, które walczą ze smogiem.

Po raz pierwszy półfinał Smogathonu 2018 odbędzie się w Ameryce Południowej – w brazylijskim Sao Paulo. Według organizatorów spowodowane jest to dużym zainteresowaniem konkursem w tym rejonie świata. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdecydowano także o przeniesieniu półfinałów z Warszawy do Katowic i z Hongkongu do Pekinu.

„Katowice to miasto, które aktywnie angażuje się w walkę ze smogiem, chcemy to docenić, dlatego półfinał w Polsce odpędzie się właśnie tam. Z kolei zorganizowanie półfinału w Pekinie to duże wyzwanie, ale zależy nam na tej lokalizacji ze względu na to, że Pekin ma ogromny problem ze smogiem, a jednocześnie niezwykle aktywnie mu przeciwdziała” – wyjaśnił założyciel i lider Smogathonu, Maciej Ryś.

Zwycięzca tegorocznej edycji ogłoszony zostanie 19 listopada podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w KIJÓW Centrum w Krakowie. Tak jak w ubiegłym roku na 12 finalistów konkursu czekają sesje z ekspertami z zakresu technologii, biznesu, organizacji pozarządowych i administracji oraz innowacji. Trzy najlepsze projekty otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 15 do 5 tys dol.

Projekty na konkurs można zgłaszać do 12 sierpnia poprzez stronę internetową www.smogathon.com. Finał wydarzenie będzie otwarty dla mieszkańców Krakowa; po zarejestrowaniu się i pobraniu bezpłatnego biletu, każdy będzie mógł poznać najlepsze innowacje technologiczne walczące ze smogiem.

źródło: naukawpolsce.pap.pl